Putin i Tsipras nie rozmawiali o pomocy finansowej dla Grecji

PAP
opublikowano: 19-06-2015, 18:36

Po spotkaniu z prezydentem Rosji Władimirem Putinem grecki premier Aleksis Tsipras powiedział, że Grecja ma "inne alternatywy niż UE". Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow zapewnił, że przywódcy nie rozmawiali o pomocy finansowej dla Aten.

"Znaleźliśmy się w oku cyklonu, ale jesteśmy narodem, który radzi sobie na morzu i nie boimy się burz ani możliwości odkrycia nowych oceanów i zawinięcia do bardziej bezpiecznych portów" - oznajmił premier, który spotkał się z Putinem w Petersburgu, gdzie trwa 19. Międzynarodowe Forum Ekonomiczne.

Władimir Putin i Aleksis Tsipras
Zobacz więcej

Władimir Putin i Aleksis Tsipras Bloomberg

"Mówi się teraz o +problemie greckim+, ale nie jest problem grecki, tylko problem europejski (...). Chodzi o to, czy Unia Europejska będzie w stanie powrócić do swych własnych zasad solidarności i sprawiedliwości społecznej" - dodał Tsipras.

Wtórował mu Putin, który powiedział: "Problem Grecji nie jest problemem Grecji, lecz całej Europy".

"Wiele osób zastanawia się, dlaczego jestem dziś tutaj, a nie w Brukseli" - kontynuował Tsipras i wyjaśnił, że składa drugą już wizytę w Rosji w ciągu niespełna trzech miesięcy, ponieważ uważa, że jest ona "jedną z nowych osi współczesnego, wielobiegunowego świata".

Po półtoragodzinnym spotkaniu przywódcy oznajmili też, że ustalili, iż przygotowane zostanie memorandum, które - jak ujął to Tsipras - "pozwoli nam zorganizować naszą przyszłą współpracę gospodarczą".

Pieskow zapewnił, że politycy "rozmawiali o konieczności rozwoju dwustronnej współpracy inwestycyjnej, ale w zwykłym kontekście stosunków dwustronnych" i nie było mowy o pomocy finansowej dla Grecji.

Według rzecznika Putin i Tsipras porozumieli się, że w najbliższym czasie zbiorą się grupy robocze, które omówią możliwość dostaw do Rosji produktów rolnych, nienaruszających obowiązującego embarga unijnego i rosyjskich restrykcji. Moskwa wprowadziła swoje embargo na unijne produkty w odpowiedzi na sankcje przyjęte wobec niej przez Zachód z powodu roli Rosji w kryzysie ukraińskim.

Wcześniej w piątek, jeszcze przed rozmowami dwóch przywódców, rzecznik Kremla powiedział, że Rosja jest gotowa rozważyć pożyczkę dla Grecji. Dodał, że Grecy "jeszcze nie poprosili" o takie wsparcie.

Również wicepremier Rosji Arkadij Dworkowicz mówił, że jeśli wsparcie finansowe dla Aten będzie potrzebne, Rosja rozważy tę kwestię.

Na forum w Petersburgu ministrowie energetyki Rosji i Grecji podpisali w piątek memorandum w sprawie budowy planowanego gazociągu Turecki Potok (Turkish Stream) przez terytorium Grecji. Budowę sfinansuje Rosja. Memorandum przewiduje utworzenie spółki joint venture, w której równe udziały mieliby Grecy i Rosjanie i która miałaby zbudować gazociąg na terytorium Grecji między 2016 a 2019 rokiem.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Putin i Tsipras nie rozmawiali o pomocy finansowej dla Grecji