Quercus odpuścił GetBackowi najwięcej

opublikowano: 11-12-2019, 22:00

Właściciele TFI zgodzili się na największą procentowo i kwotowo redukcję zobowiązań windykatora.

Co najmniej 40,5 mln zł nominalnej wartości obligacji nie będzie musiał oddawać GetBack właścicielom Quercus TFI. Wycena aktywów, na których mają zabezpieczenia, może spowodować, że zachowa kolejne 5 mln zł. To konsekwencja ugody, jaką 11 grudnia 2019 r. zawarł GetBack z Quercus TFI i Q1 FIZ. Dwa ostatnie dysponują zabezpieczonymi obligacjami windykatora o wartości nominalnej 80,5 mln zł (z należnościami pobocznymi 91,2 mln zł). Ryzyko tych papierów nie obciąża jednak klientów TFI.

Sebastian Buczek, prezes Quercus TFI
Fot. GK

Jeszcze w kwietniu 2018 r. TFI wraz z rodziną prezesa w bezprecedensowej operacji wykupiły po cenie nominalnej obligacje GetBacku z funduszy, w które inwestowali klienci Quercus TFI. Cała obecna redukcja obciąża więc prezesa i pozostałych akcjonariuszy Quercus TFI. W komunikacie giełdowym zasugerowało ono, że jest to największa redukcja zobowiązań wśród wierzycieli zabezpieczonych.

— Potwierdzam, że tak jest. Jest to największa redukcja procentowo i kwotowo — mówi Magdalena Nawłoka, pełniąca obowiązki prezesa GetBacku.

W zależności od ostatecznej kwoty płatności skala redukcji zobowiązań windykatora wobec właścicieli TFI wyniesie 56-62 proc. wartości liczonej ze należnościami pobocznymi. — Wspieraliśmy, wspieramy i będziemy wspierać GetBack. Zależy nam na tym, aby spółka funkcjonowała jak najlepiej i oddała wierzycielom, w tym w szczególności obligatariuszom, jak najwięcej środków w jak najkrótszym czasie — twierdzi Sebastian Buczek, prezes Quercus TFI.

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

Redukcja zobowiązań właścicieli Quercusa była już uwzględniona w kwocie 137,2 mln zł, jaką GetBack podał niedawno jako składową niemal 454 mln zł redukcji zobowiązań pozaukładowych. W związku z podpisanym porozumieniem Quercus ma otrzymać 15,2 mln zł w 2020 r. i 10,1 mln zł rok później. Pozostałe 15-20,3 mln zł ma otrzymać w ramach rat układowych.

SPRAWA GETBACKU

Piotr Osiecki w areszcie do 20 grudnia

Sąd przychylił się do wniosku o przedłużenie aresztu byłego menedżera Altus TFI o kilka dni do 20 grudnia. To, że areszt został wydłużony jedynie o 5 dni, wynika z przepisów prawa — Sąd Okregowy nie może orzekać o tego typu środku zapobiegawczym trwającym dłużej niż 12 miesięcy, tym może się zajmować tylko sąd apelacyjny. Z dużym prawdopodobieństwem można przyjąć, że prokuratura w najbliższych dniach złoży wniosek o kolejne przedłużenie aresztu. Prokuratura zarzuca twórcy Altus TFI udział w zmowie, która naraziła GetBack na stratę blisko 160 mln zł. Chodzi o transakcję zakupu przez GetBack akcji EGB Investments od funduszy zarządzanych przez Altus TFI. Zdaniem prokuratury Piotr Osiecki miał działać w zmowie z Konradem K., przebywającym w areszcie byłym prezesem GetBacku, w wyniku której windykator miał przepłacić za EGB.

Grzegorz Nawacki, Kamil Zatoński

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Kosiński

Polecane