Quercus odpuścił GetBackowi najwięcej

opublikowano: 11-12-2019, 22:00

Właściciele TFI zgodzili się na największą procentowo i kwotowo redukcję zobowiązań windykatora.

Co najmniej 40,5 mln zł nominalnej wartości obligacji nie będzie musiał oddawać GetBack właścicielom Quercus TFI. Wycena aktywów, na których mają zabezpieczenia, może spowodować, że zachowa kolejne 5 mln zł. To konsekwencja ugody, jaką 11 grudnia 2019 r. zawarł GetBack z Quercus TFI i Q1 FIZ. Dwa ostatnie dysponują zabezpieczonymi obligacjami windykatora o wartości nominalnej 80,5 mln zł (z należnościami pobocznymi 91,2 mln zł). Ryzyko tych papierów nie obciąża jednak klientów TFI.

Sebastian Buczek podkreśla, że zależy mu na tym, by GetBack stanął na nogi i
oddał wierzycielom jak najwięcej. Dlatego przystał na redukcję długów.
Zobacz więcej

WSPARCIE:

Sebastian Buczek podkreśla, że zależy mu na tym, by GetBack stanął na nogi i oddał wierzycielom jak najwięcej. Dlatego przystał na redukcję długów. Fot. GK

Jeszcze w kwietniu 2018 r. TFI wraz z rodziną prezesa w bezprecedensowej operacji wykupiły po cenie nominalnej obligacje GetBacku z funduszy, w które inwestowali klienci Quercus TFI. Cała obecna redukcja obciąża więc prezesa i pozostałych akcjonariuszy Quercus TFI. W komunikacie giełdowym zasugerowało ono, że jest to największa redukcja zobowiązań wśród wierzycieli zabezpieczonych.

— Potwierdzam, że tak jest. Jest to największa redukcja procentowo i kwotowo — mówi Magdalena Nawłoka, pełniąca obowiązki prezesa GetBacku.

W zależności od ostatecznej kwoty płatności skala redukcji zobowiązań windykatora wobec właścicieli TFI wyniesie 56-62 proc. wartości liczonej ze należnościami pobocznymi. — Wspieraliśmy, wspieramy i będziemy wspierać GetBack. Zależy nam na tym, aby spółka funkcjonowała jak najlepiej i oddała wierzycielom, w tym w szczególności obligatariuszom, jak najwięcej środków w jak najkrótszym czasie — twierdzi Sebastian Buczek, prezes Quercus TFI.

c3b39424-8c30-11e9-bc42-526af7764f64
Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.

Redukcja zobowiązań właścicieli Quercusa była już uwzględniona w kwocie 137,2 mln zł, jaką GetBack podał niedawno jako składową niemal 454 mln zł redukcji zobowiązań pozaukładowych. W związku z podpisanym porozumieniem Quercus ma otrzymać 15,2 mln zł w 2020 r. i 10,1 mln zł rok później. Pozostałe 15-20,3 mln zł ma otrzymać w ramach rat układowych.

SPRAWA GETBACKU

Piotr Osiecki w areszcie do 20 grudnia

Sąd przychylił się do wniosku o przedłużenie aresztu byłego menedżera Altus TFI o kilka dni do 20 grudnia. To, że areszt został wydłużony jedynie o 5 dni, wynika z przepisów prawa — Sąd Okregowy nie może orzekać o tego typu środku zapobiegawczym trwającym dłużej niż 12 miesięcy, tym może się zajmować tylko sąd apelacyjny. Z dużym prawdopodobieństwem można przyjąć, że prokuratura w najbliższych dniach złoży wniosek o kolejne przedłużenie aresztu. Prokuratura zarzuca twórcy Altus TFI udział w zmowie, która naraziła GetBack na stratę blisko 160 mln zł. Chodzi o transakcję zakupu przez GetBack akcji EGB Investments od funduszy zarządzanych przez Altus TFI. Zdaniem prokuratury Piotr Osiecki miał działać w zmowie z Konradem K., przebywającym w areszcie byłym prezesem GetBacku, w wyniku której windykator miał przepłacić za EGB.

Grzegorz Nawacki, Kamil Zatoński

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Kosiński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu