Radiotelegram USA-PL: największa inwestycja komunikacyjna II Rzeczpospolitej

MPD, hamradio.pl
opublikowano: 17-11-2017, 13:50

W 1922 roku powstała w Polsce Transatlantycka Stacja Radiotelegraficzna, zapewniająca łączność poprzez Atlantyk. Była to największa inwestycja radiokomunikacyjna w II Rzeczypospolitej.

Już w 1920 roku, w ramach łączenia ze sobą podzielonych przez lata zaborów części kraju, Ministerstwo Poczt i Telegrafów przystąpiło do utworzenia państwowej sieci radiotelegraficznej, na którą składały się radiostacje o zasięgu europejskim w Grudziądzu, Krakowie i Poznaniu, oraz radiostacja o zasięgu międzykontynentalnym. Tę ostatnią zaplanowano w pobliżu Warszawy, na bagnistym terenie poligonu obok Fortu Babice. 

Wyświetl galerię [1/3]

Maszty anteny Transatlantyckiej Centrali Radionadawczej.

Wielkiej mocy (200 kilowatów każdy - odpowiedniej dla przesyłu transatlantyckiego) alternatory zamówiono w „Radio Corporation of America”. Radiostacja otrzymała znaki wywoławcze AXL i AXO oraz częstotliwości pracy 16,4 kHz i 14,29 kHz.

Równocześnie wybudowano system anten, składający się z dziesięciu stalowych masztów o wysokości 127 metrów, rozmieszczonych wzdłuż linii prostej na dystansie czterech kilometrów. Maszty wykonała warszawska firma „Towarzystwo Przemysłu Metalowego K. Rudzki i Ska”. Wzniesiono betonowy budynek radiostacji, wykonano system uziemień. Wzdłuż linii masztów wytyczono drogę i ustawiono betonowe posterunki wartownicze.

Uroczyste otwarcie Nadawczej Radiostacji Transatlantyckiej Babice odbyło się w dniu 17 listopada 1923 roku, w obecności Prezydenta Rzeczypospolitej Stanisława Wojciechowskiego (w dniu uruchomienia prezydent Wojciechowski wymienił depesze z Prezydentem Stanów Zjednoczonych). Pomimo późniejszej rozbudowy urządzenia pracowały nieprzerwanie do wybuchu drugiej wojny światowej. 

Wkraczająca we wrześniu 1939 roku armia niemiecka objęła radiostację w stanie nieuszkodzonym; była ona używana przez okupanta do utrzymywania łączności z okrętami podwodnymi Kriegsmarine operującymi na Atlantyku. W przeddzień rozpoczęcia ofensywy sowieckiej, w dniu 16 stycznia 1945 roku ustępujące wojska niemieckie wysadziły w powietrze budynki i urządzenia radiostacji oraz wszystkie dziesięć masztów antenowych.

W lesie, na północny i południowy zachód od osiedla Boernerowo, znajdują się zachowane fundamenty masztów, cewek, budki strażnicze i ruiny budynków technicznych, oraz pas żelbetowych zapór przeciwpancernych z II wojny światowej. Ocalały też bloki mieszkalne dla personelu, przebudowane około 2000 r.

Co ciekawe, stacja Nadawcza w Babicach miała swój bliźniaczy, zachowany obecnie odpowiednik - Radiostacja Varberg w Grimeton w Szwecji, w 2004 roku wpisana na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MPD, hamradio.pl

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Historii / Radiotelegram USA-PL: największa inwestycja komunikacyjna II Rzeczpospolitej