Raport PRNews.pl: Liczba użytkowników bankowości mobilnej – IV kw. 2018

  • Wojciech Boczoń
opublikowano: 26-02-2019, 12:28

Na koniec 2018 r. z bankowości mobilnej korzystało ponad 11,2 mln klientów banków. Jest to wzrost o 2,2 mln w porównaniu do danych prezentowanych rok wcześniej.

Dane do nowego raportu PRNews.pl udostępniło 15 banków o profilu uniwersalnym. Łącznie mają 11,2 mln użytkowników bankowości mobilnej, którzy przynajmniej raz w miesiącu logują się do banku z poziomu urządzenia mobilnego. Przy czym należy zastrzec, że zestawienie uwzględnia nie tylko użytkowników aplikacji mobilnych, ale także osoby, które korzystają z serwisów lite, systemów RWD, a nawet tych, którzy logują się do standardowego systemu transakcyjnego z komórek lub tabletów. I wbrew pozorom ta ostatnia grupa nie jest wcale mała – może liczyć nawet kilkaset tysięcy użytkowników.

leungchopan, YAY Foto
leungchopan, YAY Foto

Pozycję lidera utrzymuje tradycyjnie największy bank w kraju – PKO BP. Na koniec ubiegłego roku miał 2,8 mln użytkowników bankowości mobilnej, czyli o ponad pół miliona więcej niż rok wcześniej. Drugie miejsce zajmował mBank z 1,9 mln użytkowników bankowości mobilnej. Trzecie należało do ING Banku Śląskiego, który na koniec grudnia miał 1,7 aktywnych klientów mobilnych.

Największym wzrostem w ujęciu rok do roku może się natomiast pochwalić także PKO BP, któremu w ciągu roku przybyło 0,5 mln użytkowników mobilnych. Drugie miejsce pod tym względem zajmuje Bank Pekao (+ 325 tys.), a trzecie mBank (+312 tys.).Liczba użytkowników kanału mobilnego rośnie lawinowo. Dane prezentowane przez banki wskazują, że z kwartału na kwartał zmniejsza się dystans między liczbą użytkowników bankowości internetowej i mobilnej. W przypadku użytkowników mobilnych, rok do roku obserwujemy wzrost w wysokości 2,2 mln osób. Tymczasem z danych ZBP wynika, że liczba użytkowników bankowości internetowej wzrosła rok do roku o 1,5 mln (porównując dane z końcówek września, bo nowszych jeszcze nie ma). Na koniec III kw. 2018 r. z bankowości internetowej korzystało aktywnie 17,3 mln osób, wynika z danych Związku Banków Polskich.Na łamach PRNews.pl ukażą się w tym cyklu jeszcze kolejne opracowania o bankowości mobilnej:Liczba użytkowników bankowych aplikacji mobilnych na koniec 2018 r.Liczba klientów mobile only na koniec 2018 r.Liczba użytkowników mobilnych kart płatniczych HCE, Apple Pay i Google Pay na koniec 2018 r.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane