Raport: Rynek kont osobistych – I kw. 2020

  • Wojciech Boczoń
opublikowano: 10-06-2020, 08:56

Na koniec I kwartału 2020 roku ankietowane banki o profilu uniwersalnym prowadziły 33,6 mln ROR-ów. To o 361 tys. więcej niż na koniec grudnia 2019 r. i aż o 918 tys. więcej niż rok wcześniej.

fot. Shutterstock
fot. Shutterstock

Tradycyjnie najwięcej kont osobistych prowadzi PKO BP – ponad 8 mln. Na drugim miejscu jest Bank Pekao, który obsługuje 4,2 mln ROR-ów, a na kolejnym miejscu niemal ex aequo mBank i Santander Bank Polska, które mają po 3,8 mln kont osobistych. Największym przyrostem liczby ROR może się pochwalić z kolei Bank Millennium, który wchłonął konta eurobanku, oraz PKO BP, któremu rok do roku przybyło 555 tys. rachunków.

Prezentowane w poniższej tabeli rachunki to konta aktywne, ale nie wiadomo, ile z nich jest aktywnie używanych. Na pewno w niektórych bankach spory odsetek mogą stanowić konta drugiego wyboru, do których klienci rzadko zaglądają. Liczba rachunków jest tak wysoka, bo część kont dubluje się między bankami. Nie jest to też komplet informacji, bo nie wszystkie banki podały nam informacje o liczbie obsługiwanych rachunków. Nie ma tu na przykład Idea Banku czy Nest Banku.

Pod względem produktowym niewiele się działo w pierwszym kwartale 2020 r. W lutym PKO BP odświeżył swoją ofertę Konta za Zero, zmieniając opłaty warunkowe. Zgodnie z nowym cennikiem, rachunek jest bezwarunkowo bezpłatny, a za kartę nie jest pobierana opłata, jeżeli jej posiadacz wykona 5 dowolnych transakcji kartą lub Blikiem. O zmianach w cenniku informował też Credit Agricole, ale weszły one w życie dopiero w kwietniu, czyli na początku II kwartału 2020 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane