Redefine doda skrzydeł Echo Prime Properties

W ciągu 2-3 lat wartość spółki ma wzrosnąć do 2 mld EUR. Poszuka kapitału na giełdzie, niekoniecznie warszawskiej.

Maciej Dyjas i Przemysław Krych to wyjątkowo zgrany team. Razem zakładali Canal+: Maciej Dyjas w Eastbridge, a Przemysław Krych jako bankier w Banku Handlowym. W 2006 r. stworzyli razem Griffin Real Estate. Spółka nabrała wiatru w żagle po 2010 r. dzięki pieniądzom z funduszu Oaktree. Właśnie podpisali największą umowę sprzedaży aktywów nieruchomościowych na polskim rynku — południowoafrykańskiRedefine Properties kupił 75 proc. akcji spółki Echo Prime Properties (EPP), wydzielonej z Echo Investment. Aktywa zostały wycenione na 1,2 mld EUR. To też największa umowa kupna aktywów nieruchomościowych dokonana przez jakąkolwiek południowoafrykańską spółkę poza granicami tego kraju. Wejście Redefine do Echo umożliwi ekspansję spółki na rynku nieruchomościowym — firma ma apetyt na kolejne akwizycje.

— Zdobyliśmy wraz z Echo Investment partnera o innym profilu niż nasi dotychczasowi inwestorzy, bo Redefine jako REIT inwestuje w aktywaprzynoszące stabilne dochody z najmu. Ale jest to też partner, który daje szanse na to, by EPP rozwijało się dynamicznie poprzez kolejne akwizycje na rynku — mówi Maciej Dyjas.

Griffin będzie zarządzał portfelem aktywów Echo, które skupi się na rozwoju własnych projektów deweloperskich. Transakcja jest korzystna dla wszystkich stron — Redefine nie będzie musiał martwić się o zarządzanie aktywami na drugim końcu świata, a do tego zapewni sobie prawo pierwokupu aktywów rozwijanych przez Echo. Dzięki wejściu na rynek polski Redefine zmniejszy wagę południowo -afrykańskiego portfolio — to istotne wobec coraz wolniejszego wzrostu gospodarczego RPA.

— Widzimy możliwość, by wartość EPP wzrosła do 2 mld EUR w ciągu 2-3 lat. Jest plan, aby pieniądze na kolejne akwizycje EPP zdobyć na jednej lub kilku renomowanych giełdach — mówi Maciej Dyjas. Wejście Redefine do Echo to wstęp do utworzenia REIT-a, pierwszego tego typu instrumentu finansowego w Polsce. REIT pozwala upłynnić aktywo nieruchomościowe na giełdzie, zachęcając inwestorów nie tylko stabilną stopą zwrotu, ale też regularnie wypłacaną dywidendą. Redefine planuje sprzedaż 25 proc. akcji Echo inwestorom.

— Wspólnie z Redefine nie wybraliśmy jeszcze giełdy, na której akcje mogą być plasowane. Możliwe, że będzie to jedna z giełd europejskich. Chętnie rozważymy też z naszymi partnerami wprowadzenie tego instrumentu do obrotu giełdowego w Polsce, gdy będą gotowe regulacje umożliwiające uplasowanie REIT-a na GPW. Dałoby to możliwość Kowalskiemu lokowania oszczędności w bezpiecznym instrumencie finansowym związanym z nieruchomościami — mówi Przemysław Krych.

Transakcja sprzedaży aktywów Echa jest też o tyle ciekawa, że Griffin kupił większościowy pakiet giełdowego dewelopera rok temu. W krótkimczasie przegrupował aktywa komercyjne, przynoszące stały dochód w postaci najmu w osobną spółkę.

— To jedna z największych transakcji sprzedaży aktywów nieruchomościowych w Europie w tym roku. Pokazuje atrakcyjność polskiego rynku. Myślę, że zachęci kolejnych inwestorów do inwestycji w naszym kraju. Spodziewam się, że Echo skupi się na budowie spółek z portfela, bo tego typu działalność ma wysoką marżę. Dobrym pomysłem jest uzupełnianie portfela o kolejne akwizycje — mówi Michał Ćwikliński z firmy Savills. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Magdalena Wierzchowska

Polecane