Rekordowe magazyny

opublikowano: 26-02-2018, 22:00

Firmy doradcze podsumowały 2017 r. na rynku nieruchomości magazynowych w Polsce. Jest dobrze, jak jeszcze nie było.

Nieosiągane nigdy wcześniej wyniki dotyczą, według Savills, liczby nowej (2,4 mln mkw.) i wynajętej powierzchni (4,3 mln mkw.). Również po raz pierwszy popyt w jednym z głównych obszarów magazynowych (Polska Centralna) przekroczył milion mkw.

ROZMACH: Firmy z sektora e-commerce, które w 2017 r. podpisały umowy na obiekty o powierzchni ponad 100 tys. mkw., już planują dalszą ekspansję. Na zdjęciu Panattoni Park Sosnowiec.
Zobacz więcej

ROZMACH: Firmy z sektora e-commerce, które w 2017 r. podpisały umowy na obiekty o powierzchni ponad 100 tys. mkw., już planują dalszą ekspansję. Na zdjęciu Panattoni Park Sosnowiec. Fot. Panttoni

Rządzi e-commerce

— Motorem napędowym rynku magazynowego pozostaje branża e-commerce i nie zanosi się na to, by dynamika jej rozwoju miała wyhamować. Firmy z tego sektora, które w 2017 r. podpisały umowy na imponujące obiekty o powierzchni ponad 100 tys. mkw., już planują dalszą ekspansję — mówi Wojciech Zoń, dyrektor działu powierzchni magazynowych i przemysłowych Savills. Zdaniem ekspertów z CBRE, właśnie ta branża będzie jedną z głównych sił napędowych szybkiego rozwoju sektora przemysłowego w 2018 r.

— Zmieniające się zwyczaje zakupowe konsumentów sprawiły, że zakupy internetowe, a z nimi branża e-commerce, wystrzeliły w górę. Sektorowi pomogą również nowe przepisy, które nakazują zamykanie centrów handlowych w niedziele. To z pewnością będzie miało odbicie w rynku powierzchni magazynowych — komentuje Beata Hryniewska, dyrektor w dziale powierzchni magazynowych CBRE. Oprócz Polski Centralnej imponujące wyniki popytu osiągnęły regiony Warszawy i Górnego Śląska. Wśród rozwijających się lokalizacji, według firmy doradczej Axi Immo, na wyróżnienie zasługuje woj. lubuskie, gdzie wynajętych zostało ponad 150 tys. mkw.

— Na Polskę Centralną, Warszawę i Górny Śląsk przypada 68 proc. popytu brutto. Polskę Centralną firmy wybierają na główny hub logistyczny w kraju i zagłębie dla firm e-commerce. Warszawa przyciąga przedsiębiorstwa ze względu na ogromny rynek wewnętrzny i nowe lokalizacje przy drogach ekspresowych i obwodnicy. Górny Śląsk poza atutem dużego rynku zbytu i położenia kusi względnie większą niż gdzie indziej dostępnością pracowników. Woj. lubuskie preferują firmy logistyczne i produkcyjne, które prowadzą dystrybucję głównie do krajów Europy Zachodniej — wymienia Anna Głowacz, dyrektor działu industrial Axi Immo. Wysokiej aktywności najemców towarzyszyła rekordowa podaż. Jak informuje JLL, pięć najszybciej rosnących rynków w 2017 r. to okolice Warszawy, Górny Śląsk, Szczecin, Centralna Polska i Poznań, gdzie oddano do użytku prawie 75 proc. nowej powierzchni. — W budowie jest 1,2 miliona mkw. Najbardziej aktywnymi regionami pozostają Górny Śląsk z 360 tys. mkw. w realizacji, Centralna Polska — 300 tys. mkw. i Warszawa, gdzie buduje się 210 tys. mkw. Z kolei ponad 130 tys. mkw. powstaje w Lubuskiem — komentuje Jan Jakub Zombirt, dyrektor w dziale doradztwa strategicznego JLL.

Powierzchnie od ręki

Mimo dużej podaży w niektórych regionach niełatwo znaleźć powierzchnie do wynajęcia od ręki. Według Cushman & Wakefield, ze względu na bardzo duży popyt i niewielki odsetek inwestycji spekulacyjnych grudniowy metraż pustostanów był niski i wyniósł 732 tys. mkw., co stanowiło 5,4 proc. zasobów w kraju. Ja wynika z raportu Axi Immo, na koniec 2017 r. nie było dostępnych powierzchni w regionach: Polska Centralna, Szczecin, Trójmiasto i Bydgoszcz. Natomiast najwięcej dostępnych można było znaleźć w okolicach Krakowa (13,8 proc.) i Poznania (8,0 proc.). Największy spadek wolnej powierzchni odnotowano w Trójmieście, gdzie współczynnik powierzchni niewynajętej spadł z 13,9 proc. do 1,3 proc. na koniec 2017 r. W nowych inwestycjach powierzchnie spekulacyjne stanowią 22-30 proc.

Czynsze nominalne na większości rynków magazynowych nie zmieniły się i na koniec 2017 r. wynosiły od 2,40 do 3,60 euro/ mkw./miesiąc. Czynsze efektywne, uwzględniające zachęty finansowe dla najemców, zawierały się w przedziale od 1,90 do 3,20 euro. Zdaniem ekspertów po długim okresie stabilizacji czynszów deweloperzy mogą od 2018 r. rzadziej stosować zachęty finansowe, co w rezultacie może spowodować wzrost czynszów efektywnych. Powodem są wyższe koszty inwestycji deweloperskich spowodowane rosnącymi kosztami pracy i materiałów na rynku budowlanym. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Berłowski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu