RKKVC postawił na uproszczoną animację postaci 3D

opublikowano: 27-11-2022, 20:00
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Fundusz finansowany przez twórcę Kamisa wesprze kolejną zagraniczną spółkę. Inwestycja została zrealizowana wspólnie z Animoca Brands, Play Ventures i Warner Music Group.

Przeczytaj artykuł i dowiedz się:

  • ile pieniędzy na rozwój otrzymała spółka
  • w jaki sposób chce zmienić segment produkcji filmów 3G i gier
  • jaka jest strategia inwestycyjna funduszu RKKVC

Fundusz RKKVC dołączył do rundy inwestycyjnej start-upu Move.ai, w której wśród finansujących były także Animoca Brands, Play Ventures oraz Warner Music Group. W sumie od międzynarodowych podmiotów firma otrzymała na dalszy rozwój ok. 30 mln zł. Dla RKKVC jest to już trzecia brytyjska spółka w portfelu inwestycyjnym - wcześniej fundusz współfinansował rozwój technologicznych firm Tenyks (computer vision) i Fido Tech (wykrywanie wycieków w instalacjach wodnych).

Inwestycje poza Polską
Inwestycje poza Polską
RKKVC, którego dyrektorem zarządzającym jest Mateusz Bodio, buduje porftel w większości za granicą. Właśnie zainwestował w kolejną spółkę.
Wiktor Malinowski

Nowoczesna produkcja filmowa

Firma Move.ai pracuje nad technologią motion capture, czyli tzw. przechwytywaniem ruchu. Taką technikę stosuje się m.in. w produkcji filmów i gier komputerowych. Zwiększa ona płynność i naturalność ruchów animowanych postaci w 3D. Obecnie „przechwytywanie” wymaga m.in. ubrania aktora w specjalny kombinezon, do którego przymocowuje się markery. Rejestracja jego ruchów odbywa się z wykorzystaniem sporej ilości sprzętu. Spółka z Wielkiej Brytanii proponuje znacznie prostsze rozwiązanie, które nie wymaga używania ani kostiumów, ani znaczników przyczepianych do ubrań. Jak wyjaśniają przedstawiciele firmy, „rejestracja odbywa się przy użyciu tylko standardowych kamer lub telefonów komórkowych w dowolnym środowisku, ich oprogramowanie rejestruje naturalne ruchy ludzi i dane przestrzenne w czasie rzeczywistym z dużą dokładnością”.

- Dzięki rozwiązaniu Move.ai po raz pierwszy w historii każdy z nas może rejestrować ruch w dowolnym miejscu i przenieść go do wirtualnego świata, korzystając ze standardowego sprzętu, za ułamek kosztów tradycyjnych studiów filmowych czy gamingowych. Dostrzegamy ogromny potencjał dla tej technologii w wielu obszarach biznesu, co potwierdzają m.in. testy technologii prowadzone wspólnie z jednym z gigantów growych (którego nazwa nie jest jeszcze ujawniana), a także Electronic Arts, Fortnite czy Unreal Engine – wyjaśnia Mateusz Bodio, dyrektor zarządzający w RKKVC.

27

W tyle zagranicznych spółek w trzech pierwszych kwartałach 2022 r. zainwestowały polskie fundusze (dane PFR Ventures i Inovo). W całym ubiegłym roku były to 63 spółki.

Tino Millar, prezes Move.ai, zaznacza, że dzięki rozwijanemu w jego firmie oprogramowaniu będzie możliwe zakładanie w dowolnym miejscu małych studiów motion capture wyposażonych w najprostsze kamery. Będzie to oznaczało uniezależnienie się produkcji od dużych firm nagraniowych, studiów filmowych czy growych. Narzędzie może być wykorzystywane także przez twórców metaverse.

Deeptechowe inwestycje

Obszar, w jakim specjalizuje się Move.ai, wpisuje się w strategię inwestycyjną prywatnego funduszu venture capital finansowanego przez twórcę marki Kamis. RKKVC poszukuje spółek rozwijających technologie deeptechowe, głównie za granicą – w Europie i Stanach Zjednoczonych. Jest chętny finansować rozwój nowych narzędzi bazujących na rozszerzonej rzeczywistości, sztucznej inteligencji, realizowanych zwłaszcza w modelu SaaS B2B.

Fundusz w przeszłości dołączył do rund inwestycyjnych takich spółek, jak np. Respo.Vision (AI w sporcie), Secfense (cybersecurity) czy Eyevi (AI i computer vision w infrastrukturze).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane