Roboty mobilne pracują na zysk

opublikowano: 17-09-2020, 22:00

VersaBox dostał 11 mln zł na rozwój. W spółkę uwierzyły m.in. fundusze Krzysztofa Domareckiego, założyciela Seleny, i PGE.

Spółka VersaBox, producent robotów mobilnych i cyfrowych rozwiązań dla logistyki wewnętrznej, pozyskała pieniądze na rozwój produktów i ekspansję zagraniczną. Po raz kolejny zainwestował w nią fundusz venture capital Fidiasz EVC, należący do Krzysztofa Domareckiego, założyciela grupy Selena. Firmę wsparły także SpeedUp Energy Innovation (z grupy PGE Ventures), Movens VC i RST Ventures for Earth. W tej rundzie spółka zebrała łącznie 11 mln zł. Firma powstała w 2013 r. z udziałem publicznego kapitału z programów wsparcia innowacji Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.

Spółka, wówczas jeszcze usługowa, skupiała się na automatyzacji procesów produkcyjnych. Około 2016 r. weszła na obecną biznesową ścieżkę. Na horyzoncie pojawili się aniołowie biznesu — zainwestowali w robotyczny projekt blisko 1,5 mln zł. Dwa lata później VersaBoksem zainteresował się Krzysztof Domarecki — za pośrednictwem własnego funduszu dołożył 6 mln zł. Inwestor dostrzega w projekcie spory potencjał szybkiego skalowania.

— Szczególnie widać to teraz, gdy rewolucja pod znakiem przemysłu 4.0 staje się faktem, a korzyści płynące z robotyzacji są kluczowe dla dalszego rozwoju większości gałęzi przemysłu — mówi Krzysztof Domarecki.

Teraz, z dodatkowym kapitałem, VersaBox kreśli plany międzynarodowego rozwoju.

— Pieniądze z inwestycji mają stanowić wsparcie dla promocji firmy, tworzenia sieci odbiorców i sprzedaży produktów w Europie. Celujemy w Niemcy — bardzo chłonny rynek zbytu technologii, Francję, Włochy, region centralnej i wschodniej Europy — m.in. Czechy, Słowację, Rumunię i Węgry. Chcemy także wzmocnić pozycję na rodzimym rynku. Zajmiemy się też rozbudową i uzupełnieniem oferty produktowej — wymienia Jacek Królik, prezes VersaBoksu i inwestor, kóry dołączył do spółki, gdy zdecydowała się wejść na rynek robotyki mobilnej.

Na liście klientów VersaBoksu są m.in. Faurecia, Lubella, HUF i Autoliv. Spółka tworzy autonomiczne urządzenia — pojazdy oraz systemy ułatwiające przewożenie towarów wewnątrz hal produkcyjnych i magazynowych. Zdaniem Bartłomieja Goli, partnera zarządzającego SpeedUp Energy Innovation i partnera generalnego SpeedUp Group, VersaBox jest jedną z najlepiej rozwijających się firm w Europie w segmencie pojazdów autonomicznych, bo technologia, którą się zajmuje, jest wykorzystywana nie tylko w produkcji samochodów, ale także samodzielnie poruszających się pojazdów innego typu. Dane Międzynarodowej Federacji Robotyki (IFR) wskazują, że w latach 2020-22 w fabrykach na całym świecie może zostać zainstalowanych do 2 mln różnego rodzaju nowych robotów przemysłowych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Bełcik

Polecane