ROBYG ze strategią ESG

Partnerem publikacji jest ROBYG
opublikowano: 02-12-2021, 18:35
aktualizacja: 02-12-2021, 18:40

Na temat strategii zrównoważonego rozwoju firmy rozmawiamy z Eyalem Keltshem, wiceprezesem Grupy ROBYG.

Cały świat – państwa, organizacje pozarządowe i firmy – już działa na rzecz powstrzymania zmian klimatu. Mam nadzieję, że również w Polsce firm dołączających do inicjatyw klimatycznych będzie coraz więcej – mówi Eyal Keltsh, wiceprezes Grupy ROBYG.

Firma ROBYG opublikowała niedawno strategię ESG na najbliższe lata. Jakie są główne filary strategiczne związane ze zrównoważonym rozwojem?

To prawda – jako jeden z pierwszych deweloperów w Polsce ogłosiliśmy strategię ESG, czyli strategię ROBYG w zakresie działania na rzecz środowiska (environment), społeczeństwa (social) i odpowiedzialnego biznesu (governance). Zawarliśmy i opisaliśmy w niej trzy programy, które nazwaliśmy: ROBYG dla Planety, ROBYG dla Ludzi i ROBYG dla Odpowiedzialnego Biznesu. Wszystkim trzem obszarom zostały przypisane konkretne i w pełni mierzalne działania. Naszą strategię wyróżnia bowiem to, że w sposób dobrowolny nie jesteśmy zobowiązani ani prawem polskim, ani regulacjami unijnymi. Sami założyliśmy ambitne i mierzalne cele dla naszej firmy. Dodatkowo powiązaliśmy je z celami zrównoważonego rozwoju zdefiniowanymi przez ONZ. ESG jest bowiem od dawna obecne w działalności naszej spółki – poprzez strategię uporządkowaliśmy działania i nadaliśmy im konkretne kierunki. Naszą ambicją jest wywieranie pozytywnego wpływu na środowisko i pozycja lidera w branży w zakresie zielonej transformacji w Polsce.

Jednym z waszych celów strategicznych jest używanie 100 proc. energii odnawialnej w procesach budowlanych do końca 2024 r. Jakie środki musicie podjąć, by osiągnąć ten cel?

Podjęliśmy decyzję o przejściu w procesach budowlanych w 100 proc. na energię ze źródeł odnawialnych już w ciągu najbliższych dwóch lat, czyli do końca 2024 r. Zamierzamy to osiągnąć, uwzględniając w procesie zakupowym energii dostawców z jak największym udziałem energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych, a od 2024 r. wyłącznie energii zielonej. Taki krok pozwoli na znaczną redukcję śladu węglowego i przyczyni się do ograniczenia emisji CO2. To niejedyne niskoemisyjne rozwiązania w ROBYG. Już od lat w naszych budynkach można znaleźć panele fotowoltaiczne, oświetlenie LED, okna trzyszybowe, czujniki ruchu, sterowanie pogodowe czy technologię smart house w mieszkaniach – mają one wpływ na efektywność energetyczną naszych budynków, a więc tym samym pośrednio na ich emisyjność. Mamy świadomość, że jedynie całkowita rezygnacja z nieodnawialnych źródeł energii pozwoli na ograniczenie wzrostu średnich globalnych temperatur, te ambitne cele są spójne z naszą strategią bycia niskoemisyjnym deweloperem.

Do końca kwietnia 2022 r. planujecie również opublikowanie pierwszego raportu ROBYG ESG. Co się w nim znajdzie?

To prawda, do końca kwietnia 2022 r. planujemy opublikowanie pierwszego raportu ROBYG ESG, gdzie dane przedstawimy zgodnie z metodologią GRI, czyli z najbardziej popularnymi na świecie, wytycznymi przygotowanymi przez międzynarodową niezależną organizację. Taki sposób raportowania ma na celu zwiększenie przejrzystości i rozliczalności wyników ekonomicznych, środowiskowych i społecznych oraz zapewnia wszystkim firmom i organizacjom kompleksowe ramy raportowania zrównoważonego rozwoju. Firma zamierza także przystąpić do The United Nations Global Compact (UNGC) i raportować realizację dziesięciu celów zrównoważonego rozwoju ONZ. Ważne jest dla nas, by jasno pokazać, że ROBYG poważnie podchodzi do kwestii klimatycznych, dlatego za pośrednictwem Anny Wojciechowskiej, jednego z 17 ambasadorów Europejskiego Paktu Klimatycznego, head of ESG w ROBYG, jako jedyny polski deweloper przystępujemy do tego paktu.

W ramach paktu ROBYG podejmie oficjalne zobowiązania w zakresie raportowania emisji CO2 oraz zwiększenia udziału energii odnawialnej w prowadzonej działalności.

Jakie korzyści dla waszej firmy oraz klientów może przynieść strategia zrównoważonego rozwoju?

Zrównoważony rozwój jest trwale wpisany w naszą strategię i model biznesowy. Wynika ze świadomości tego, że budownictwo mieszkaniowe to sektor rynku, w którym odpowiedzialne zachowania są kluczowe zarówno dla środowiska, jak i dla społeczności oraz wpływają na naszych pracowników i partnerów biznesowych. Nasza branża odpowiada bowiem za ok. 38 proc. światowych emisji, z czego 28 proc. stanowią emisje budynków, a 10 proc. proces budowy i powiązane z nimi produkcje. Przyjęta przez ROBYG strategia ESG systematyzuje nasze dotychczasowe aktywności, ale też określa kierunki i cele na przyszłość. Dzięki jej realizacji zamierzamy stać się m.in. liderem we wprowadzaniu polityki bioróżnorodności i polityki wodnej do wszystkich projektów mieszkaniowych spółki. Poprzez realizację celów, takich jak budowa naszych osiedli zgodnie z ideą 15-minutowych miast, chcemy zwiększać popularność zrównoważonego stylu życia i zmniejszać tym samym pośrednio nasz ślad węglowy. Bezpośrednią korzyścią dla klientów w tym wypadku będzie zmiana miksu energetycznego budynku, a tym samym zmniejszenie kosztów jego utrzymania. W wymiarze społecznym mamy ambicję, aby w sektorze budowlanym stać się pracodawcą pierwszego wyboru, który przyciąga i rozwija swoich pracowników.

Jak w pana opinii wygląda przyszłość zielonego budownictwa w Polsce? Jest szansa, że więcej firm dołączy do ROBYG poprzez opracowanie i realizację strategii zrównoważonego rozwoju?

Walka ze zmianami klimatycznymi jest dla nas wszystkich koniecznością. Od wielu lat jestem związany z branżą nieruchomości, która w dużej mierze na wpływ na światowe emisje. Dzisiaj jednak każda firma, niezależnie od branży, powinna działać odpowiedzialnie, by zasobów na Ziemi starczyło dla przyszłych pokoleń. To jak w tej chwili biznes podejdzie do zmian klimatycznych, będzie miało kluczowe znaczenie dla świata. Mam nadzieję, że coraz więcej firm w Polsce będzie podejmować działania i zobowiązania dla klimatu. Mamy czas do 2050 r., by ograniczyć emisję, a tym samym przerwać na czas cykl zmian klimatycznych i rosnące temperatury na Ziemi.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane