Ropa i złoto przecenione w porannym handlu

Tadeusz Stasiuk, Bloomberg
opublikowano: 20-03-2023, 06:17
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Po dosyć dramatycznym weekendzie, w związku z zawirowaniami wokół banku Credit Suisse Group poniedziałkowe notowania dwa główne surowce, ropa i złoto zaczęły od przeceny, informuje Bloomberg.

Adobe Stock

Wycena złotego kruszcu, która w zeszłym tygodniu zmierzała w kierunku progu 2000 USD za uncję poniedziałek rano poddała się korekcie, spadając o 1,1 proc. Później zniżka została nieco ograniczona w granice 0,8 proc., przy kursie spotowym na poziomie 1974,43 USD/u.

Po początkowej zwyżce zdobycze oddała ropa. W przypadku benchmarkowej europejskiej odmiany Brent przed południem czasu singapurskiego tracił 0,5 proc. i kształtując swoją wycenę w okolicach 72,57 USD za baryłkę na giełdzie ICE Futures Europe.

Pod presja banków i Fed

Eksperci podkreślają, że kierunek notowań cen surowców w tym tygodniu będzie zależeć głównie od tego, jak zostanie przyjęta umowa Credit Suisse, szwajcarskiego banku, którego ratunkowe przejęcie ogłosił rywal, UBS, gdy szczegóły zostaną w pełni przeanalizowane, a także od wyniku posiedzenia amerykańskiej Rezerwy Federalnej w sprawie ustalania stóp procentowych (decyzja w środę po godz. 20-tej polskiego czasu). Chociaż do niedawna, do wybuchu kryzysu bankowego, Fed sygnalizował chęć podniesienia stóp procentowych o 50 punktów bazowych, aby powstrzymać wciąż nadmiernie wysoką inflację, rynek spodziewa się teraz mniejszego wzrostu , a może nawet przerwy w zacieśnianiu polityki monetarnej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane