Czytasz dzięki

Ropa może zdrożeć w tym roku do 80 USD za baryłkę

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 29-08-2005, 15:36

Ropa naftowa może w tym roku zdrożeć do 80 USD za baryłkę, bo popyt na surowiec nie słabnie ani w USA, ani w Chinach. Kraje te jeszcze zwiększają zapotrzebowanie na benzynę, paliwa diesla i inne produkty - ocenia analityk rynku paliwowego w Refco Inc., Marshall Steeves.

Ropa naftowa może w tym roku zdrożeć do 80 USD za baryłkę, bo popyt na surowiec nie słabnie ani w USA, ani w Chinach. Kraje te jeszcze zwiększają zapotrzebowanie na benzynę, paliwa diesla i inne produkty - ocenia analityk rynku paliwowego w Refco Inc., Marshall Steeves.

    "Ceny ropy w USA w transakcjach terminowych mogą jeszcze zyskać wobec odnotowanego w poniedziałek rekordu 70,80 USD za baryłkę, jeśli chińska i amerykańska gospodarka nie zwolnią tempa wzrostu gospodarczego w II połowie roku" - powiedział w poniedziałek Steeves. "Dopóki mamy do czynienia z silnym wzrostem, poziom 75 USD za baryłkę ropy jest w zasięgu ręki" - dodał.

    Cena ropy wzrosła w tym roku o 65 proc. z powodu wyższego od podaży popytu na ten surowiec. Huragany w Zatoce Meksykańskiej, niższy wzrost produkcji ropy w Rosji i zagrożenia w dostawach ropy z Iraku i Iranu są dodatkowym wsparciem dla dalszego wzrostu notowań na rynkach paliw.

    "Jeśli nie będzie osłabienia tempa wzrostu w II połowie roku w USA i Chinach, to ropa po 80 USD za baryłkę jest całkiem możliwym scenariuszem" - ocenił analityk Refco.

    Ropa zdrożała w poniedziałek w dostawach na październik w handlu elektronicznym na NYMEX o 4,67 USD, czyli 7 proc., do rekordowego poziomu 70,80 USD za baryłkę.

    Był to największy wzrost w ciągu ostatnich 29 miesięcy, a jego powodem jest huragan Katrina, który zmusił wiele firm naftowych, w tym Exxon Mobil Corp. i Chevron Corp., do wstrzymania pracy na platformach w Zatoce Meksykańskiej.

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane