Ruszyły zapisy na Danwood

opublikowano: 12-04-2018, 22:00

Spółka twierdzi, że nie potrzebuje finansowania zewnętrznego, ale zaciągnęła kredyt, by akcjonariuszowi sprzedającemu akcje wypłacić ponad 230 mln zł

Od dzisiaj inwestorzy indywidualni mogą zapisywać się na akcje Danwoodu Holding z Bielska Podlaskiego. Zapisy na akcje producenta domów prefabrykowanych przyjmują niemal wyłącznie domy maklerskie kontrolowane przez państwo (grupa Pekao, PKO BP, Alior Bank oraz DM BOŚ). Prywatnym rodzynkiem jest mBank.

Mamy program motywacyjny na następne trzy lata, zakładający wynagradzanie kadry menedżerskiej akcjami, jeśli EBITDA będzie rosła o 15 proc. r/r. Czujemy się z tym komfortowo, ale firma jest coraz większa i utrzymywanie dotychczasowego tempa wzrostu będzie coraz trudniejsze — mówi Jarosław Jurak, prezes Danwoodu.
Wyświetl galerię [1/2]

NASZ POTENCJAŁ:

Mamy program motywacyjny na następne trzy lata, zakładający wynagradzanie kadry menedżerskiej akcjami, jeśli EBITDA będzie rosła o 15 proc. r/r. Czujemy się z tym komfortowo, ale firma jest coraz większa i utrzymywanie dotychczasowego tempa wzrostu będzie coraz trudniejsze — mówi Jarosław Jurak, prezes Danwoodu. Fot. Marek Wiśniewski

Na rynek trafi 50-60 proc. akcji sprzedawanych przez fundusz private equity Enterprise Investors — co dziesiąta do drobnych inwestorów. Cenę maksymalną ustalono na 15 zł i właśnie iloczyn tej kwoty i liczby akcji muszą zdeponować na rachunkach, składając zapis. Czy papiery uda się kupić taniej, będzie wiadomo 24 kwietnia 2018 r. — wtedy zakończy się budowa księgi popytu wśród inwestorów instytucjonalnych. Na podstawie ich zainteresowania zostanie ustalona nie tylko cena, ale również ostateczna liczba akcji, które trafią na rynek.

Biorąc pod uwagę cenę maksymalną, oferta będzie miała wartość 300-360 mln zł. Na tle rynkowych propozycji z 2017 r. nie wygląda to szczególnie okazale, ale w latach 2014-16 byłaby to największa albo druga co do wielkości oferta na GPW.

Dywidenda od 2020 r.

Ciekawostką jest, że Danwood już kiedyś był pośrednio na giełdzie — jako spółka zależna Budimeksu. Pod koniec 2013 r. Enterprise Investors wykupił ją za 238 mln zł. Gdyby sprzedawał teraz wszystkie akcje, a rynek zaakceptował cenę maksymalną, zarobiłby 352 mln zł, jednak tylko w latach 2015-17 Danwood wypłacił funduszowi 82 mln EUR, czyli ponad 343 mln zł.

Obecna polityka dywidendowa zakłada, że zarząd będzie rekomendował walnemu zgromadzeniu wypłatę 50-110 proc. skonsolidowanego zysku netto, ale dywidenda będzie wypłacana dopiero od 2020 r., czyli z zysku za 2019 r., i to dopiero po spełnieniu warunków umowy kredytowej z Bankiem Pekao. To z tego kredytu pochodziło prawie 55 mln EUR, które Enterprise Investors zainkasował w grudniu 2017 r. (230 mln zł po obecnym kursie).

— Nie potrzebujemy finansowania zewnętrznego jako spółka. Mamy ujemny kapitał pracujący. Innymi słowy, pieniądze z zaliczek od klientów wpływają do nas przed terminami spłaty naszych zobowiązań — zapewnia Grzegorz Szkirel, dyrektor finansowy Danwoodu.

c3b39424-8c30-11e9-bc42-526af7764f64
Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.

Blisko Niemiec

Pod rządami Enterprise Investors spółka się rozrosła. W 2012 r. wybudowała 565 domów, osiągając 315 mln zł przychodów. W 2017 r. wybudowała już 1215 domów, co dało jej 848 mln zł przychodów i 43 mln zł zysku netto. Należy pamiętać, że Danwood nie kupuje ziemi. Nie jest deweloperem, ale producentem domów prefabrykowanych, które ustawia na wcześniej przygotowanych fundamentach. Od lat firma jest ściśle związana z rynkiem niemieckim. Gdy opuszczała grupę Budimeksu, 91 proc. produkcji lokowała za Odrą. W 2017 r. trafiło tam 88 proc. dostarczonych domów. Ich średnia cena w ostatnich latach wynosiła 150-160 tys. EUR. Są to jednak budynki wykończone pod klucz, a więc z kranami, kontaktami, glazurą itp.

Zza Odry przyjeżdża też do Danwoodu drewno, będące podstawą konstrukcji domów.

— W Polsce drewna prawie nie kupujemy. Przyjeżdża z Niemiec i Austrii, bo u nas nie ma dostawcy tej klasy surowca — twierdzi Jarosław Jurak, prezes Danwoodu.

— 90 proc. przychodów i około 65 proc. kosztów mamy w euro, przy czym 90 proc. kosztów zabezpieczamy transakcjami forward — dodaje Grzegorz Szkirel. © Ⓟ

Kalendarium oferty

12-24 kwietnia

- Budowa księgi popytu wśród instytucji

13-23 kwietnia

- Zapisy inwestorów indywidualnych

Do 24 kwietnia

- Ustalenie ceny i liczby akcji oferowanych

25-27 kwietnia

- Zapisy inwestorów instytucjonalnych

30 kwietnia

- Przydział akcji

11 maja

- Planowany pierwszy dzień notowań

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Kosiński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy