Rwanda zaprasza polskich przedsiębiorców

opublikowano: 04-04-2014, 00:00

Afryka rozpala umysły nie tylko tuzów biznesu. O inwestycjach na Czarnym Lądzie myślą też mniejsi. Po Nigerii czy Angoli na atrakcyjności zyskuje Rwanda

Jan Kulczyk, Jerzy Starak, Adam Góral, Roman Karkosik, Karol Zarajczyk — to inwestorzy i menedżerowie, którzy własne lub zarządzane przez siebie firmy wysłali do Afryki, by szukały ropy, gazu, złota czy boksytów, leczyły mieszkańców czy ułatwiały rozwój rolnictwa. Rozwijają działalność w Nigerii, Algierii, Gwinei i Angoli. Wkrótce dołączy do nich Rwanda.

Zobacz więcej

NAPĘDZANIE KONIUNKTURY: Budownictwo jest jednym z filarów rozwoju gospodarczego Rwandy w ostatnich latach. Władze kraju szukają inwestorów, którzy wesprą wykonanie różnego rodzaju infrastruktury. [FOT. ESAT NEWS]

— To kraj, którego rozwój gospodarczy nie jest oparty jedynie na surowcach, istotną rolę odgrywają także usługi. Uważamy, że polscy przedsiębiorcy mogą rozwinąć tam działalność w wielu sektorach gospodarki — mówi Adam Pustelnik, z firmy MAP Consulting, która zamierza pomagać firmom w ulokowaniu biznesu w Afryce. Był jednym z organizatorów spotkania w Łodzi przedstawicieli kilkunastu polskich zakładów z Christine Nkuliklyinka, ambasador Rwandy w Berlinie, z akredytacją także na Polskę. Ambasador spotkała się m.in. z Witoldem Stępniem, marszałkiem województwa łódzkiego, który zachwalał działające w regionie firmy energetyczne, farmaceutyczne, włókiennicze i spożywcze. Christine Nkuliklyinka natomiast jako priorytetowe dla Rwandy wskazywała inwestycje w sektory: energetyczny,budowlany, kolejowy, telekomunikacyjny, wydobywczy i rolniczy. Na sektor ostatni jest już pierwszy kandydat — Zakłady Mięsne Zbyszko.

— Prowadzimy konsultacje dotyczące ulokowania części produkcji na przykład w Rwandzie, bo transport — ze względu na wysokie koszty — byłby nieopłacalny. Zresztą Rwanda nie jest zainteresowana jedynie relacjami import — eksport. Zależy jej na przyciągnięciu inwestorów — mówi Adam Pustelnik.

W gronie zainteresowanych Afryką jest także Filter Service ze Zgierza, spółka zajmująca się badaniami laboratoryjnymi, produkcją materiałów filtracyjnych oraz indywidualnych środków ochrony układu oddechowego, stosowanych m.in. w sektorze wydobywczym. Anna Nykiel, odpowiadająca za relacje handlowe w spółce, ma nadzieję na kolejne spotkania, które pozwolą lepiej poznać rwandyjski rynek. Produkty Filter Service mogą spotkać się ze sporym zainteresowaniem w Afryce. Co prawda sama Rwanda nie jest w czołówce afrykańskich potęg surowcowych (jej zasoby gazu szacowane są na 2 mld m sześc., a całej Afryki na 509 mld m sześc.), ale jest krajem planującym duże inwestycje związane z budową infrastruktury dystrybucyjnej dla gazu i ropy.

CEED Institute, think-tank ufundowany przez Jana Kulczyka, który m.in. promuje Afrykę jako jeden z najbardziej atrakcyjnych regionów do inwestowania, i to nie tylko w przemysł wydobywczy, w raporcie dotyczącym tego rynku zwrócił uwagę na Rwandę jako rynkową niszę. Kraj ten planuje uczestnictwo w dużych inwestycjach, np. w budowie ropociągu między Kampalą (Uganda), Kigali (Rwanda) i Bujumburą (Burundi), a już bierze udział w wartym 10 mld USD projekcie budowy rafinerii i systemu dystrybucji w miejscowości Hoima w Ugandzie.

Wstawanie z kolan
Jeszcze 10 lat temu Rwanda była krajem nękanym bratobójczą wojną domową między plemionami Tutsi i Hutu. Zginęło w nich 20 proc. ludności (obecnie ma około 11 mln osób). Po zaprzestaniu walk wprowadzono reformy i zliberalizowano rynek, zwłaszcza rolniczy. Dzięki temu rozwinęła się produkcja i sprzedaż kawy i herbaty. Na znaczeniu zyskuje też budownictwo. Dużą rolę w gospodarce odgrywają małe firmy rodzinne oferujące usługi. Dzięki zmianom rynkowym Rwanda może pochwalić się 10-procentowym wzrostem gospodarczym. W ostatnim raporcie Banku Światowego w kategorii „kraj przyjazny dla biznesu” zajęła 52. miejsce, wyprzedzając Polskę, która znalazła się na 55. pozycji.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Kapczyńska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Inne / Rwanda zaprasza polskich przedsiębiorców