Rynek IPO znów rozkwitł

opublikowano: 21-05-2019, 22:00

Maj się jeszcze nie skończył, a dzięki ofertom publicznym Lyfta (wartej 2,34 mld USD) i Ubera (8,1 mld USD) jest to już zdecydowanie najlepszy miesiąc dla rynku pierwotnych ofert akcji w Stanach Zjednoczonych od września 2014 r.

Przełom 2018 i 2019 r. był okresem posuchy ze względu na nieudaną końcówkę roku dla rynków akcji i „zamknięcie” rządu USA, co oznaczało niemożność rejestracji nowych ofert przez tamtejszą Komisję Papierów Wartościowych. Tymczasem w Polsce niedawno zakończyła się oferta akcji BoomBitu, producenta gier, który zebrał z rynku 24,7 mln zł, a jego dotychczasowi akcjonariusze sprzedali akcje za około 10,5 mln zł. Debiut na parkiecie, do którego doszło 14 maja, był dopiero pierwszym „prawdziwym” debiutem w tym roku na GPW.

Poprzednie trzy dotyczyły spółek, które przeszły z New- Connect. Tylko w jednym przypadku towarzyszyła temu emisja nowych akcji warta 10 mln zł. Obecnie trwa oferta publiczna firmy Carbon Studio, ale nawet jeśli się powiedzie, nie zmieni ona obrazu rynku pierwotnego, na którym przez ostatnich 12 miesięcy nowe spółki sięgnęły po zaledwie 102 mln zł. Ostatnim dobrym okresem było pierwsze półrocze 2017, kiedy duże oferty przeprowadziły Griffin (508 mln zł), Dino Polska (1,65 mld zł) i Play (4,4 mld zł), a także GetBack (745 mln zł). Zdecydowana większość wpływów z tych ofert trafiła jednak do kieszeni dotychczasowych akcjonariuszy, a nie do spółek. Od sierpnia tamtego roku tylko w jednym miesiącu wartość IPO przekroczyła 100 mln zł.

12 Tyle miesięcy z ostatnich 24 zakończyło się zerowym bilansem sprzedaży na rynku pierwszych ofert publicznych.

2 Tyle razy przez ostatnie dwa lata miesięczna wartość IPO na GPW przekroczyła 100 mln zł.

c3b39424-8c30-11e9-bc42-526af7764f64
Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

IPO