Czytasz dzięki

Rynek IT ma się dobrze

Bartosz Ptach
opublikowano: 25-06-2007, 00:00

Spółka działa na rynku IT, jednym z najdynamiczniej rozwijających się segmentów polskiej gospodarki. Według szacunków firmy PMR, w 2006 r. wzrósł on o 17,9 proc. i osiągnął wartość ponad 20 mld zł. Szacunki na ten rok mówią o kontynuacji dwucyfrowej dynamiki i osiągnięciu 22,3 mld zł. Laptopy miały 25-40-procentowy udział w rynku komputerów i będzie się on systematycznie zwiększał.

W ostatnich latach można zauważyć tendencję wypierania komputerów stacjonarnych przez sprzęt mobilny. Sprzedaż przenośnych w Polsce i na świecie rośnie przynajmniej dwukrotnie szybciej niż sprzedaż biurkowych. W 2006 r. sprzedano u nas prawie 880 tys. note-booków, o 73 proc. więcej niż przed rokiem. Wynika to głównie z szybkiego wdrażania przez producentów nowych technologii (stałe zwiększanie mocy obliczeniowej, wyposażenie w baterie o długiej żywotności, bezprzewodowa transmisja danych), spadku cen oraz rosnącej konkurencji. O możliwościach rynku świadczy też to, że w minionym roku wartość polskiego rynku note-booków była porównywalna do rynku duńskiego, czyli kraju o znacznie mniejszej liczbie ludności.

Rynek sprzedaży detalicznej laptopów jest bardzo rozdrobniony. Działa na nim kilka tysięcy podmiotów, z czego zdecydowana większość z nich to firmy mające jeden punkt sprzedaży. Wobec ofensywy międzynarodowych producentów i modelu sprzedaży przez sieci handlowe, lokalni resellerzy konsolidują się, tworząc sieci. Są one często związane z dystrybutorem, tak jak w przypadku Komputronika, Action czy Vobis. Rozwijają się też sklepy partnerskie. Notebooki sprzedają głównie resellerzy i elektroniczne sieci handlowe. Hipermarkety oferują niewielką liczbę modeli kilku producentów. W ofercie mają tylko najtańsze modele, co przy rosnącej świadomości klientów nie wróży im dobrze. Zgodnie z szacunkami własnymi, Karen Notebook należy do pierwszej trójki sprzedawców detalicznych komputerów przenośnych w Polsce, z 12-15-procentowym udziałem w rynku. Liderami są sieci Media Markt i Saturn oraz Vobis.

Bartosz Ptach

giełdowe.pl

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Bartosz Ptach

Polecane