Rynki w czasie epidemii koronawirusa (RELACJA)

opublikowano: 11-03-2020, 07:44
aktualizacja: 11-03-2020, 10:05

Wczoraj indeksy amerykańskich giełd zakończyły sesję dużą zwyżką, ale już dziś rano kontrakty na S&P500 i indeksy w Azji świecą na czerwono. Zapraszamy do śledzenia relacji z wydarzeń dnia.

17:30 WHO już oficjalnie określiło koronawirusa mianem pandemii. Tymczasem we Włoszech liczba śmiertelnych przypadków wzrosła do 827.

17:20 Rzutem na taśmę udało się utrzymać flagowy indeks powyżej 1500 pkt (1505 pkt., -5,9 proc.). mWIG40 zaliczył spadek o 4,6 proc., a sWIG80 o 5,4 proc. 33 spółki wzrosły, 337 spadło.

Na Wall Street indeksy są obecne na poziomie zbliżonym do ujemnego otwarcia (-2,9 proc.).

16:54 WIG20 zmierza do zakończenia sesji poniżej 1500 pkt

16:10 Inwestorzy liczą na zaradnych Polaków, robiących zapasy. W górę idą kursy Pamapolu i Makaronów Polskich.

15:54 Przecena na Wall Street się pogłębia. Znów drożeją obligacje skarbowe USA.

Wśród powodów pogorszenia nastrojów po udanej wtorkowej sesji jest brak sygnalizowanych przez prezydenta Donalda Trumpa działań stymulacyjnych w obliczu spowolnienia powodowanego przez epidemię koronawirusa.

Więcej>>

14:36 Na Wall Street indeksy zaczynają od spadku o około 2,5 proc.

WIG20 tymczasem odbija. 

14:08 Paniczna wyprzedaż dotyka też inne walory. Mocno tanieją m.in. CCC, PKN Orlen i Alior Bank. Trzyma się jedynie Cyfrowy Polsat.

13:57 Tam, gdzie zyski były najwyższe, tam też największa skłonność do "wyrzucania" papieru.

13:47 Na WIG20 wodospad, a notowania kilku spółek uderzyły w dolne widełki.

12:01 Igrzyska w Tokio mogą zostać przesunięte. 

11:48 O ważnych konsekwencjach spadków na giełdzie wspomina Łukasz Jańczak, analityk z Ipopemy.

11:44 Wazna informacja dla branży bankowej. Prezydent Andrzej Duda poinformował na twitterze, że podejmie inicjatywę wypracowania rozwiązań łagodzących skutki zobowiązań kredytowych. Więcej...

Jak reaguje kurs największego przedstawiciela branży?

10:34 Przedszkola, szkoły i uczelnie wyższe będą zamknięte od poniedziałku 16 do 25 marca z powodu obaw o rozprzesterzenienie się koronawirusa - poinformował premier Mateusz Morawiecki. 

10:06 W kierunku koronawirusa przebadano dotychczas 2024 próbki, 1999 z nich dało wynik negatywny, a 25 pozytywny – podało w środę Ministerstwo Zdrowia.

10:04 74-letni Donald Trump nie chce się poddać testowi na koronawirusa, choć podróżował samolotem z osobą, która obecnie przebywa na kwarantannie.

Na rynku są ryzyka, których chyba jeszcze nie uwzględniono.

Tymczasem WIG20 balansuje na granicy 1600 pkt.

9:46 Marek Dietl, prezes GPW, w piśmie skierowanym do członków giełdy nie wykluczył, że jesli epidemia koronawirusa doprowadzi do znaczącego obniżenia obrotów, to zarząd zdecyduje się na zawieszenie notowań. Więcej...

9:25 Najnowsze dane z frontu walki z koronawirusem.

9:05 Przemysław Kwiecień z XTB pisze w porannym komentarzu o wyścigu prezydenckim w USA.

"W USA rozstrzyga się wybór rywala Donalda Trumpa i wszystko wskazuje na to, że będzie nim pierwotny faworyt – Joe Biden. Biden, który miał problemy m.in. wobec swojej aktywności na Ukrainie, zdawał się już kilka razy wypadać z wyścigu po nominację, najpierw na rzecz Elizabeth Warren, potem Michaela Bloomberga, a ostatnio Berniego Sandersa. Ta ostatnia kandydatura szczególnie mroziła krew w żyłach inwestorów wobec skrajnie lewicowych poglądów Sandersa. Wygląda jednak na to, że Ameryka nie jest jeszcze gotowa na socjalizm – Sanders przegrał wyraźnie w kilku kluczowych stanach i w zasadzie tylko cud może uratować jego kampanię. Dla inwestorów dziś nie jest to priorytetem, ale kiedy sytuacja ulegnie poprawie ważnym będzie, że alternatywą dla Trumpa będzie kandydat, który nie wywróci gospodarki do góry nogami. Biden jest też jednym z kandydatów, który ma najmniej wyraziste poglądy wobec Chin i jego wybór zapewne oznaczałby mniejsze napięcia na linii z Pekinem" - napisał glówny ekonomista XTB.

9:02 Jak sesję zaczyna WIG20?

8:36 Bank Anglii obniżył stopy procentowe oraz ogłosił dodatkowe środki mające na celu złagodzenie negatywnych skutków koronawirusa. Funt taci na wartości.

"Takich decyzji w najbliższym czasie zapewne będzie więcej, jutro należy oczekiwań kolejnych kroków od EBC" - komentuje dr Przemysław Kwiecień z XTB.

8:34 Potwierdzono kolejne trzy przypadki zakażenia koronawirusem w kraju - poinformowało w środę Ministerstwo Zdrowia. Nowe przypadki wykryto u młodego mężczyzny w Warszawie oraz u dwóch kobiet w sile wieku - w Łańcucie (Podkarpacie) i w Lublinie. Łącznie chorych jest 25 osób.

8:32 Ekonomiści PKO BP w porannym newsletterze piszą, że publikowane dziś lutowe dane inflacyjne z USA pozostaną na drugim planie – z punktu widzenia posiedzenia FOMC w przyszłym tygodniu kluczowe będą wydarzenia na rynkach finansowych i rozwój sytuacji związanej z epidemią i jej gospodarczymi reperkusjami.

"Wczoraj D.Trump ponowił naciski na Fed domagając się zrównania poziomu stóp procentowych w USA z tym w krajach „konkurencyjnych” (w domyśle w strefie euro i w Japonii). Zasugerował także, że jednym z narzędzi „znaczącego” wsparcia dla gospodarki, które chciałby wprowadzić, mogłaby być obniżka podatków od wynagrodzeń i wprowadzenie ulg dla pracowników. Według doniesień medialnych wśród rozważanych koncepcji są także system zapomóg finansowych dla firm dotkniętych skutkami epidemii oraz obniżenie ceł na niektóre produkty importowane z Chin" - napisali ekonomiści.

7:58 10 rzeczy, które warto wiedzieć przed rozpoczęciem handlu na rynkach.

7:57 Środowa sesja na giełdzie w Sydney zakończyła się przeceną wpychając parkiet w objęcia niedźwiedzi. Więcej...

7:55 Kurs franka, czyli najlepszej ostatnio bezpiecznej przystani, rośnie.

7:54 Spadkiem o 2,27 proc. sesję zakończył japoński Nikkei225. Kospi w dół o 2,9 proc. W Chinach indeksy spadają o mniej niż 1 proc.

7:54 Na zamknięciu sesji indeks blue chipów Dow Jones IA rósł o 4,88 proc. (prawie 1170 pkt.). Wskaźnik S&P500 zyskiwał 4,93 proc. zaś Nasdaq drożał o 4,95 proc. Kontrakty terminowe na S&P500 spadają jednak obecnie o 3 proc.

7:53 Minister zdrowia zaleca m.in. mycie rąk, a eksperci od finansów radzą myśleć długoterminowo i nie podejmować pochopnych decyzji. Więcej...

7:52 Gdy rynkami finansowymi zaczyna rządzić strach, inwestorzy zawijają kapitałem do tzw. bezpiecznych przystani. Które z nich okazały się — przynajmniej jak dotąd — najlepszym portem na czas koronawirusowego sztormu? Więcej...

7:51 W środowych poranek ceny ropy naftowej kontynuują wtorkowe odbicie po dramatycznym krachu w poniedziałek. Aprecjację napędzają nadzieje, że amerykańscy producenci ropy ograniczą produkcję, ze względu na tąpnięcie cen., donosi Reuters. Więcej...

b960cf00-66b9-11ea-bc55-0242ac130003
Zdrowy Biznes
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
Zdrowy Biznes
autor: Katarzyna Latek
Wysyłany nieregularnie
Katarzyna Latek
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy