Inwestorzy sfinansują testy na odrę i wirusy

opublikowano: 10-03-2020, 22:00

Fundusz Kvarko postawił na diagnostykę medyczną. Zainwestował 1 mln zł w biotechnologiczną spółkę Ukraińców.

Wrocławski fundusz venture capital Kvarko dostrzegł potencjał diagnostyczny i biznesowy w nowatorskich metodach rozpoznawania chorób zakaźnych. Wsparł finansowo start-up Vitrotest Europe i włączył go do portfela budowanego w ramach publicznego programu BridgeAlfa. Firma pracuje nad syntetyczną kontrolą do testów immunoenzymatycznych, która eliminuje konieczność użycia to tego celu surowicy ludzkiej „pozyskanej od osób, które po raz pierwszy mają styczność z patogenem”. Ten czynnik mocno ogranicza możliwości stosowania rozwiązania przez firmy komercyjne.

Za projektem stoi dwoje Ukraińców — dr Galyna Rajevska i dr Ihor Nikolaienko. Mają dwudziestoletnie doświadczenie w projektowaniu i komercjalizacji testów immunoenzymatycznych pierwszego typu. Ich rozwiązanie może znaleźć zastosowanie w diagnostyce zwłaszcza odry, a w przyszłości również innych wirusów, np. różyczki czy toksoplazmozy.

Dr Paweł Wielgus, szef Kvarko, podkreśla, że doświadczenie założycieli spółki było jednym z głównych czynników przystąpienia do rozmów o inwestycji. Pod uwagę brane były także globalne szacunki wykazujące, że wartość rynku diagnostyki w 2025 r. może już wynieść ponad 6 mld USD. Ponadto ruchy przeciwników szczepień dzieci — podkreśla dr Paweł Wielgus — spowodowały wzrost zachorowań na odrę — z 63 przypadków w 2017 do 334 w 2018 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Bełcik

Polecane