Rząd wraca do rozmów o złotym i banku centralnym

Centrum Leasingu i Finansów CLiF Spółka Akcyjna
21-05-2002, 14:19

Justyna Pawlak

WARSZAWA (Reuters) - Przedstawiciele rządu wrócili we wtorek do debaty na temat sposobów osłabienia złotego. Jednak nadal nie jest jasne czy będzie ona także dotyczyć nowelizacji ustawy o Narodowym Banku Polskim (NBP), którą w tym tygodniu mają zająć się posłowie.

Rząd naciska na NBP, by ten złagodził swoją politykę monetarną i pomógł wpłynąć na osłabienie polskiej waluty. Fakt ten ma się przyczynić bowiem do przyspieszenia tempa wzrostu gospodarczego.

Minister finansów Marek Belka ma ogłosić rezultaty jego wstępnych rozmów z Leszkiem Balcerowiczem, prezesem NBP na temat rządowych żądań w sprawie interwencji na rynku walutowym.

Ministrowie zapewne również będą dyskutować na temat propozycji PSL, by zwiększyć liczbę członków Rady Polityki Pieniężnej (RPP) z obecnych dziesięciu, co zdaniem niektórych posłów mogłoby wpłynąć na poluzowanie prowadzonej przez Radę polityki monetarnej.

Godzina rozpoczęcia konferencji prasowej po posiedzeniu Rady Ministrów została ustalona na 16.00.

"Rząd będzie rozmawiał na temat stanowiska w sprawie tej propozycji i minister Belka poinformuje gabinet o jego rozmowach z bankiem centralnym" - powiedział Reuterowi Michał Tober, rzecznik prasowy rządu.

Nadal nie są znane propozycje ministra Belki dotyczące zmian w regulacjach reżimu walutowego, jednak analitycy uważają, że rząd domaga się od niego jakieś formy nadzoru nad wahaniem kursu, który mógłby pociągnąć za sobą interwencję NBP, jeśli złoty umocniłby się znacząco.

Przedstawiciele banku centralnego jak do tej pory odrzucali takie propozycje, uznając je za nieefektywne i kosztowne.

RÓŻNE SYGNAŁY WOKÓŁ NIEZALEŻNOŚCI NBP

Podczas gdy rząd debatuje na temat współpracy z bankiem centralnym w celu osłabienia złotego, posłowie chcą zmian w ustawie o NBP, by w ten sposób wymusić redukcje stóp procentowych i doprowadzić do spadku waluty.

Jeśli do tych propozycji przychyli się Sojusz Lewicy Demokratycznej (SLD), parlament zapewne je uchwali.

Na razie jednak premier Leszek Miller wysyła na rynek mieszane sygnały na temat swojego poglądu wobec tych kwestii. Jasne jest, że wszelkie zmiany prawne zmierzające do ograniczenia konstytucjonalnej zasady niezależności NBP zawetuje prezydent Aleksander Kwaśniewski.

We wtorek Miller odmówił dziennikarzom odpowiedzi na pytanie czy ministrowie będą dyskutować na temat zmian w ustawie o NBP.

((Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 9700, fax +48 22 653 9780, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Centrum Leasingu i Finansów CLiF Spółka Akcyjna

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Gospodarka / Rząd wraca do rozmów o złotym i banku centralnym