Sąd kazał JP Morgan zapłacić ponad 4 mld USD wdowie i rodzinie

opublikowano: 27-09-2017, 07:11
aktualizacja: 27-09-2017, 07:13

Sąd w Dallas kazał bankowi JP Morgan Chase zapłacić ponad 4 mld USD wdowie i rodzinie byłego członka władz American Airlines za straty spowodowane niewłaściwym zarządzaniem spadkiem. To niemal dwie trzecie zysku banku osiągniętego w drugim kwartale.

Sprawa dotyczyła majątku Maksa Hoppera. Pozywającymi byli wdowa po nim, Jo Hoper, oraz dwóch pasierbów. Max Hopper zmarł w 2010 roku pozostawiając majątek wartości ponad 19 mln USD. Nie spisał jednak testamentu. JP Morgan został wynajęty do zarządzania jego majątkiem i podzielenia go między spadkobierców.

- Zamiast niezależnie i bezstronnie zebrać i podzielić aktywa wchodzące w skład majątku bankowi zajęło lata przekazanie korzyści pochodzących z dzieł sztuki, mebli, biżuterii, a szczególnie należącej do Pana Hoppera kolekcji 6700 kijów golfowych i 900 butelek wina – zarzucali bankowi prawnicy strony pozywającej. – Korzyści z niektórych aktywów nie zostały przekazane przez ponad pięć lat – podkreślili.

JP Morgan, który zapewnia, że działał profesjonalnie i jest niewinny, złoży apelację od wyroku sądu w Dallas i jest pewny, że zostanie on zmieniony.

Eksperci zwracają uwagę, że tak duże kary, jak w przypadku tego procesu, są zwykle redukowane zgodnie z wytyczną Sądu Najwyższego USA, który uznał iż nie mogą być  nieproporcjonalne do rzeczywistych spowodowanych strat.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Banki / Sąd kazał JP Morgan zapłacić ponad 4 mld USD wdowie i rodzinie