Skarb państwa nie da jeszcze rady dokonać zmian w zarządzie LOT

MIR
opublikowano: 08-03-2007, 00:00

Dziś rada nadzorcza przewoźnika ma wybrać członków zarządu ds. finansowych i handlowych.

Dziś rada nadzorcza przewoźnika ma wybrać członków zarządu ds. finansowych i handlowych.

Jeśli nawet posłowie przegłosowali nowelę ustawy o LOT (do zamknięcia tego numeru nieznany był jej wynik), to dziś rada nadzorcza nie odwoła Marka Mazura, prezesa spółki. Wskazuje na to czysta arytmetyka, z którą postanowił walczyć skarb państwa. Rada, w której posiadający większość akcji (68 proc.) skarb ma tylko cztery głosy, podczas gdy syndyk i pracownicy po trzy, co najwyżej może uzupełnić skład zarządu (podczas ostatniego posiedzenia nie była w stanie zmierzyć się z tym wyzwaniem). Skarb państwa jest bowiem w konflikcie zarówno z pracownikami, jak i syndykiem.

Wakaty obejmują dwa kluczowe dla spółki fotele wiceprezesów: ds. finansowych i handlowych. Zmiana prezesa i wybór wiceprezesów mogłyby pójść po myśli skarbu tylko wtedy, gdyby ich wybór zależy od wspólników, a nie rady. To właśnie zakładała nowela ustawy, którą skrytykowali posłowie komisji skarbu i infrastruktury. Nawet jeśli głosowanie poszło po myśli resortu, to nie wiadomo, kiedy zacznie obowiązywać. Oponenci już zapowiadają, że zaskarżą ustawę do trybunału.

Posłowie pod wodzą Aleksandra Grada (PO), szefa komisji skarbu, wraz z pracownikami i związkami pracodawców bezskutecznie apelują o szansę dla nowego prezesa i 150 dni spokoju. Ireneusz Dąbrowski, wiceminister skarbu, podważa jego wybór, twierdząc, że jest on skutkiem działania różnych grup interesu w spółce. Wiele do życzenia pozostawiają także działania syndyka.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MIR

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu