Sołowow: trwa gra o bogactwo

Przemysław Barankiewicz
opublikowano: 22-05-2013, 13:31

Trwa walka państw, w której my także musimy uczestniczyć – ogłosił Michał Sołowow, jeden z najbogatszych Polaków, w trakcie debaty „Pulsu Biznesu”.

- Wiele rzeczy mnie ostatnio zastanawia. Przykłady? Mamy w Polsce energetykę opartą na węglu, a jednocześnie popieramy redukcję CO2. Tymczasem Francja ma energetykę atomową, a nie słyszałem, by ktoś w Europie wpadł na opodatkowanie odpadów radioaktywnych. Nie łudźmy się – uczestniczymy w grze o bogactwo – mówił biznesmen w trakcie debaty „Czas na patriotyzm gospodarczy”, organizowanej przez „Puls Biznesu”.

Zobacz więcej

Michał Sołowow, fot. Marek Wiśniewski, Puls Biznesu

Numer 3 na liście najbogatszych Polaków wyróżnił trzy obszary, w jakich się odbywa ta gra:

- surowce („mam nadzieję, że rewolucja łupkowa radykalnie poprawi naszą konkurencyjność)
- technologie - („warunek konieczny przewagi konkurencyjnej”)
- rynek - („nasz rynek konsumentów jest już coś wart, ale jak chcemy wejść na obce rynki pojawiają się tysiące drobnych rzeczy, które nie pozwalają nam na sprzedaż np. w Niemczech”)

Biznesmen odniósł się też do problemów polskiej nauki. Przypomniał, że jego Synthos, który wydaje rocznie 80 mln zł na R&D, dzięki czemu ma najbardziej nowoczesne technologie. Miał też radę dla uczestniczącej w debacie Beaty Kudryckiej, minister nauki i szkolnictwa wyższego: „Wystarczy w obszarze grantów przyznawać je tylko pod warunkiem komercjalizacji”.

Michał Sołowow podzielił się też inna, patriotyczną obserwacją.

- Mam wielu partnerów francuskich. Zapraszają mnie tylko do restauracji francuskich w Warszawie i przyjeżdżają Peugeotami i Citroenami. Uczmy się – zaapelował.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Przemysław Barankiewicz

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Inne / Sołowow: trwa gra o bogactwo