Spadki na giełdach, złoty odrobił czwartkowe straty

opublikowano: 10-03-2022, 06:12
aktualizacja: 10-03-2022, 17:33

Codzienna relacja z wydarzeń na Ukrainie, w polityce i gospodarce oraz reakcji rynków na te doniesienia

22:10 Czwartkowa sesja na amerykańskich giełdach zakończyła się stratami głównych indeksów, ale ich skala była dużo niższa niż na otwarciu handlu. Oprócz sytuacji na Ukrainie, niechęć do akcji pobudzały najnowsze dane o inflacji.

21:55 Rosyjska gospodarka skurczy się w bieżącym roku o około 15 proc., prognozuje Instytut Finansów Międzynarodowych. Ostrzega, że skala załamania będzie co najmniej dwukrotnie silniejsza niż recesja podczas światowego kryzysu finansowego.

21:40 Unia Europejska powinna przestać wykorzystywać rosyjskie paliwa kopalne do 2027 r. - powiedziała przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. W połowie maja Komisja zaproponuje plan, jak to zrobić. Więcej...

21:25 Avril Haines, dyrektor Wywiadu Narodowego USA stwierdziła, że prezydent Rosji Władimir Putin nie spodziewał się tak silnej odpowiedzi Zachodu, ale prawdopodobnie nie powstrzyma go to przed dalszą eskalacją wojny z Ukrainą.

21:10 Kontrakty terminowe na ropę naftową spadły w czwartek drugą sesję z rzędu, kończąc sesję w przypadku odmiany WTI stratą rzędu 2,5 proc. na poziomie 106,02 USD/b.

20:20 Po środowej korekcie, złoto powróciło do zwyżkowego trendu wybijając się kolejny raz ponad poziom 2 tys. USD.

fot. Chris Ratcliffe/Bloomberg

18:55 USA i UE mogą nałożyć na Rosję kolejne sankcje, zwłaszcza że dopuszcza się ona na Ukrainie coraz większych okrucieństw - powiedziała w czwartek szefowa amerykańskiego resortu finansów Janet Yellen.

Janet Yellen
Janet Yellen
fot. Bloomberg

18:07 Giełdy w Europie zakończyły czwartkowe notowania stratami. Na plusie był tylko indeks parkietu w Moskwie.

Zamknięcia i zmiany wybranych indeksów giełdowych w Europie.

17:32 Nasza waluta odrobiła straty poniesione w ciągu dnia (ok. południa kurs euro dochodził do 4,84 zł) i wróciła do poziomów ze środy (w środę ok. 18.00 euro kosztowało 4,77 zł).

fot. Andrzej Bogacz / Forum

17:15 Minister finansów Rosji zapowiedział, że kraj będzie regulował zobowiązania wynikające z zadłużenia, ale warunkiem jest odmrożenie znacznej części rezerw Banku Rosji, które zostały objęte sankcjami.

16:50 Złoty niestety znów się osłabia. Wpływ wyższych stóp procentowych był krótkotrwały. Po godzinie 16.10 kurs EUR/PLN rósł o 0,55 proc. do 4,8020, USD/PLN zyskiwał 1,1 proc. do 4,3587.

Jeśli chodzi o perspektywy dotyczące złotego, to pozostajemy nieco mniej pesymistyczni w porównaniu do oczekiwań z początku obecnego tygodnia. Poziom 5 zł pozostaje w dużej odległości, co jest ważne z punktu widzenia analizy technicznej - ocenia ekonomista Banku Millennium, Mateusz Sutowicz.

16:15 Pierwszy z gigantów bankowych z Wall Street, bank Goldman Sachs zapowiedział wyjście z Rosji.

fot. Scott Eells/Bloomberg

15:57 Na co najmniej 100 mld USD szacowane są dotychczasowe zniszczenia wojenne na Ukrainie. Do tego dochodzą m.in. koszty związane z przerwaniem działalności wielu firm i instytucji, szacuje główny doradca ekonomiczny ukraińskiego rządu.

Bucza - region kijowski, Ukraina
Bucza - region kijowski, Ukraina
Vasyl Molchan / Zuma Press / Forum

15:33 Wyraźne spadki na otwarciu sesji w USA. Indeks Dow Jones Industrial idzie w dół o 1,05 proc. do 32.942 pkt., S&P 500 spada o 1,02 proc. do 4.232 pkt. zaś Nasdaq Comp. traci 1,22 proc. do 13.091 pkt.

15:12 Carmen Reinhart, główna ekonomistka Banku Światowego ocenia, że zarówno Rosja, jak i Białoruś zbliżają się szybko do krawędzi bankructwa.

14:40 Kanclerz Niemiec Olaf Scholz i prezydent Francji Emmanuel Macron w czwartkowej rozmowie z prezydentem Rosji Władimirem Putinem ponownie wezwali go do natychmiastowego zawieszenia broni na Ukrainie. Słowa, słowa słowa....

14:12 Dmitrij Pieskow, rzecznik Kremla powiedział, że podjęte przez Zachód działania wywołały kryzys w rosyjskiej gospodarce, ale będą podejmowane działania odwetowe.

14:01 Europejski Bank Centralny (EBC) utrzymał w czwartek stopy procentowe w strefie euro na zerowym poziomie. Zapowiedział jednak szybsze wycofanie się ze skupu aktywów, co pcha kurs EUR/USD w górę.

Dolar jest po 4,34 zł, euro po 4,82 zł.

13:00 Tesla podniosła ceny samochodów. Powód: wzrost cen surowców w wyniku wojny na Ukrainie.

12:20 Cena złota wróciła powyżej 2000 USD po tym jak ukraiński minister spraw zagranicznych powiedział, że Rosja zapowiedziała iż będzie kontynuowała inwazję dopóki jej żądania nie zostaną spełnione

11:45 Innych krajów nie planujemy napadać. Ukrainy też nie napadliśmy - powiedział Siergiej Ławrow, szef rosyjskiego MSZ, na forum dyplomatycznym w Turcji, gdzie spotkał się z odpowiednikiem z Ukrainy.

Niestety, mówi też, że “nikt tu dziś nie rozmawiał o zawieszeniu broni”, co studzi wczorajszy optymizm - WIG20 jest pod kreską, pod kreskę spadł też kontakt na S&P500. Euro i dolar rosną wobec złotego o ponad 1 proc.

DAX -2,23%

Agencja Bloomberg pierwsze rozmowy na tak wysokim szczeblu podsumowuje pisząc, że nie przyniosły one widocznego postępu w drodze do zatrzymania działań wojennych i zbliżenia stanowisk obu stron.

Moskwa chce demilitaryzacji Ukrainy i uznania separatystycznych republik za niepodległe.

Kijów jest gotowy na kompromis i neutralność, ale odrzuca oddanie jakichkolwiek terytoriów.

10:37 Czwartek przynosi korektę wyraźnego odreagowania na rynkach, jakie miało miejsce w środę. Dolar zyskuje wobec większości walut, nadal silne pozostają tylko waluty Antypodów (AUD i NZD). To tylko pokazuje, jak duża zmienność panuje na rynkach i jak wrażliwe są one na napływające informacje w temacie Ukrainy.

10:25 Zmiany indeksów sektorowych mogą być wskazówką, jak zmieniło się postrzeganie branż od momentu inwazji Rosji na Ukrainę. Na europejskich giełdach w ciągu ostatnich dwóch tygodni najmocniej zyskali producenci metali przemysłowych. Za nimi byli producenci sprzętu obronnego. Zdecydowana większość branż w Europie traci na wojnie i sankcjach – najmocniej banki i przemysł samochodowy.

9:45 Mocno w górę idzie też kurs Astarty, której dwa banki - Raiffeisen i OTP - udzieliły linii kredytowych na finansowanie sezonowych operacji.

9:44 Notowania Eurocashu wystrzeliły po publikacji szacunkowych wyników za IV kwartał.

9:42 Czas przyjrzeć się wykresom.

9:00 WIG20 wzrósł na otwarciu sesji o 0,5 proc. do 1983,05 pkt.

W portfelu blue chipów wyróżniają się spółki odzieżowe - CCC i LPP, a także Dino Polska.

8:30 Czwartkowy, poranny handel na rynku FX przynosi wyraźne podbicie eurodolara (do 1,1063 USD) oraz podtrzymanie korekty wzrostowej na PLN, pisze Konrad Ryczko, analityk DM BOŚ.

Kurs EUR/PLN po wczorajszym dużym spadku odbija do niemal 4,80 zł. Dolar jest po 4,33 zł, frank po 4,67 zł.

8:15 Sadoch (mBank): wzrost oprocentowania kredytów o 5 pkt. proc. nie jest wykluczony

7:52 iShares MSCI BRIC ETF straci literkę “R” w nazwie i będzie od teraz nazywać się iShares MSCI BIC, co jest następstwem usunięcia akcji rosyjskich (i tak nie można nimi na razie handlować) z benchmarkowego indeksu, obliczanego przez MSCI, podał iShares.

7:38 Indeks rynków akcji w regionie, MSCI Asia ex Japan, rośnie o 1,7 proc. W Tokio główny indeks idzie w górę o 3,8 proc. Więcej...

7:23 CI Games, notowany na GPW producent gier, wstrzymał sprzedaż w Rosji i Białorusi.

7:19 Najświeższe rekomendacje dla spółek z GPW.

“Kupuj” KGHM>>

“Kupuj” Pekao>>

“Kupuj” LPP>>

7:18 AmRest czasowo zawiesi działalność w Rosji. Ten rynek miał 10-procentowy udział w przychodach.

6:50 Górniczy gigant Rio Tinto kończy biznes w Rosji

6:30 Cena złota nadal spada w czwartek rano dzień po największej zniżce od stycznia ubiegłego roku.

6:10 Izba Reprezentantów przegłosowała pakiet 14 mld USD pomocy dla Ukrainy oraz ustawę o embargu na rosyjską ropę

6:05 Międzynarodowy Fundusz Walutowy zatwierdził nadzwyczajną pomoc dla Ukrainy w wysokości 1,4 mld USD.

6:00 Sejm uchwalił ustawę o pomocy uchodźcom z Ukrainy. Osobom i podmiotom, które zapewnią im zakwaterowanie i wyżywienie wypłacane będą świadczenia pieniężne w kwocie 40 zł dziennie. Świadczenia będą wypłacane maksymalnie przez 60 dni. Uchodźcy dostaną także jednorazowo 300 zł na osobę.

Niektóre ważne wydarzenia ze środy:

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI

Polecane