SPMW będzie oceniać emitentów

opublikowano: 18-03-2018, 22:00

Europejski nadzorca rynkowy — ESMA — dał zgodę na działalność nowej polskiej agencji ratingowej — SPMW Rating.

Jesteśmy w pełni prywatną inicjatywą, za którą nie stoi żadna duża instytucja. Nad agencją, mówiąc nieco żartobliwie, pracowaliśmy „po godzinach” — powiedział Jerzy Markiewicz, prezes i jeden ze wspólników SPMW Rating, w rozmowie z portalem Obligacje.pl.

Agencja ma zgodę na wydawanie ocen dla różnego rodzaju emitentów — od państwa, przez przedsiębiorstwa, po jednostki samorządowe, ale skupi się na razie na firmach i bankach. Będzie mieć więc zbliżony profil do działającej już od ponad dekady na polskim rynku agencji EuroRating. INC Rating wydaje natomiast oceny tylko jednostkom samorząduterytorialnego. W planach GPW jest stworzenie własnej agencji, ma ona powstać na przełomie 2018 i 2019 r.

— Na polskim rynku wciąż jest za dużo kredytu w stosunku do obligacji. Swoimi ratingami chcielibyśmy się przyczynić do zmian tych proporcji. Uważam również, że na rynku spokojnie znajdzie się miejsce zarówno dla Instytutu, jak i dla nas. Jesteśmy o to spokojni. Wolelibyśmy patrzeć na to w kategoriach partnerstwa niż konkurencji. Jesteśmy także gotowi do wymiany doświadczeń pozyskanych w procesie aplikowania o rejestrację jako CRA w ESMA — dodaje Jerzy Markiewicz, który zapowiada pierwsze ratingi na drugą połowę roku.

Menedżer wywodzi się z sektora bankowego, był m.in. wiceprezesem BOŚ. Jego współpracownikiem jest Piotr Soroczyński, w przeszłości m.in. ekonomista BOŚ. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane