Spokojna konsolidacja na rynku ropy naftowej

  • PAP
opublikowano: 30-12-2019, 10:34

Dzisiejsza sesja na rynku ropy naftowej rozpoczyna się od spokojnej konsolidacji.

Notowania europejskiej ropy Brent poruszają się w okolicach 67 USD za baryłkę, podczas gdy ceny ropy WTI oscylują w okolicach 61,70 USD za baryłkę. W przypadku obu rodzajów surowca, mamy do czynienia ze stabilizacją notowań, a nawet delikatną presją wzrostową.

Ostatnie tygodnie na rynku ropy naftowej były czasem przewagi strony popytowej. Optymistyczna końcówka roku wynikała m.in. z zapowiedzi podpisania tzw. porozumienia pierwszej fazy przez USA i Chiny, po wielu tygodniach negocjacji. Na razie jednak nie napłynęły żadne szczegółowe informacje dotyczące daty zawarcia kompromisu, aczkolwiek obie strony zapewniają, że są w kontakcie w celu jej ustalenia.

Pewnym wsparciem dla cen ropy naftowej były również piątkowe informacje o znacznie większym od oczekiwań spadku zapasów ropy naftowej w USA we wcześniejszym tygodniu (-5,47 mln baryłek wobec spodziewanych -1,7 mln baryłek). Ponadto, stronie popytowej sprzyja wzrost napięć na Bliskim Wschodzie po informacjach o amerykańskich atakach na cele w Syrii i Iraku.

Nastroje na rynku ropy naftowej na razie są dobre i wiele wskazuje na to, że końcówka bieżącego roku przejdzie do historii jako czas zwyżek i optymizmu na rynku ropy. Niemniej, warto mieć na uwadze to, że notowania ropy w ostatnim czasie wzrosły na tyle, że wielu inwestorów może decydować się na realizację zysków w najbliższym czasie – a ci, którzy nie mają jeszcze długich pozycji, mogą mieć wątpliwości co do wejścia na ten rynek, zważywszy na niepewność dotyczącą przyszłości globalnej gospodarki.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dorota Sierakowska, analityk surowcowy DM BOŚ

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy