Spółki z New Connect staną się niepubliczne?

Adrian Boczkowski
opublikowano: 02-07-2009, 00:00

Najnowsze propozycje zmian definicji spółki publicznej budzą spore kontrowersje.

Najnowsze propozycje zmian definicji spółki publicznej budzą spore kontrowersje.

Przede wszystkim dlatego, że emitenci notowani na rynku New Connect (NC) straciliby ten status. Niektóre firmy związane z NC głośno wyrażają swój sprzeciw. Wczorajsze konsultacje prowadzone w siedzibie warszawskiej giełdy w tej sprawie nie przyniosły przełomu.

Idzie o...

Obecnie spółka staje się publiczna, gdy zdematerializuje choćby jedną akcję. Stosowanie zapisów elektronicznych stało się jednak obecnie standardem. Dlatego Ministerstwo Sprawiedliwości i Komisja Nadzoru Finansowego chcą, by w kodeksie spółek handlowych podnieść rangę spółki publicznej i ograniczyć jej definicję jedynie do firm z rynku regulowanego. Miałoby to również zlikwidować wiele nieścisłości i wątpliwych interpretacji reguł z rynku alternatywnego (NC). W rezultacie akcjonariuszy spółek notowanych na New Connect przestałyby obowiązywać na przykład przepisy o znacznych pakietach akcji.

Głosy sprzeciwu

Stowarzyszenie Autoryzowanych Doradców (SAD), które skupia 12 firm wprowadzających spółki na NC, protestuje przeciwko proponowanym zmianom.

— Z formalnego punktu widzenia, spółki z rynku alternatywnego są praktycznie publicznymi. Muszą wypełniać te same obowiązki informacyjne (oprócz raportów okresowych), a od przyszłego roku będą zobligowane do zastosowania kodeksu dobrych praktyk. Poza tym wprowadzenie proponowanych zmian wywoła ograniczenia inwestycyjne ze strony funduszy, które nie mogą inwestować w spółki niepubliczne — mówi Marcin Duszyński, prezes SAD i jednocześnie szef spółki doradczej Capital One Advisers.

Wtórują mu inni.

— 91 spółek już notowanych na NC przekonało inwestorów do zakupu ich akcji m.in. statusem spółki publicznej. Jego brak spowoduje odpływ inwestorów z rynku NC i słuszne poczucie inwestorów, że zostali oszukani — mówi Anna Nietyksza, wiceprezes SAD oraz prezes notowanego na NC Eficomu.

— W obecnej sytuacji gospodarczej i rynkowej proponowana zmiana zamknie lub istotnie ograniczy możliwość uzyskania kapitału, a więc i szybkiego rozwoju firmom ciekawym, innowacyjnym i z dużym potencjałem rozwoju — uważa Mariusz Jagodziński, członek SAD i prezes MM Doradztwo Gospodarcze.

KNF wie swoje

Rynkowy nadzorca podważa jednak argumenty "przeciwko".

— W regulacjach o ograniczeniach inwestycyjnych funduszy inwestycyjnych i emerytalnych w ogóle nie jest używane pojęcie "spółka publiczna" [używają go jedynie statuty niektórych funduszy — red.], więc zmiana jej definicji niczego w tym zakresie nie zmieni. Fundusze mogą i będą mogły inwestować na New Connect — wyjaśnia Łukasz Dajnowicz, rzecznik Urzędu KNF.

Dodaje także, że rynek główny GPW i New Connect mają istotnie różniące się kodeksy dobrych praktyk, więc nie można mówić o przestrzeganiu tych samych zasad.

Adrian Boczkowski

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Adrian Boczkowski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy