Stopy w RPA jednak bez zmian

opublikowano: 21-11-2019, 15:33

Południowoafrykański bank centralny utrzymał swoją referencyjną stopę procentową rozczarowując tym samym liczących na obniżkę ceny pieniądza w związku z tym, że inflacja spadła do prawie dziewięcioletniego minimum. Bank Rezerw zasygnalizował przy tym, że może zacząć obniżać stopy dopiero w drugiej połowie przyszłego roku.

Komitet Polityki Pieniężnej (MPC) zagłosował za utrzymaniem stopy odkupu na poziomie 6,5 proc. Trzej członkowie pięcioosobowego panelu zdecydowali się na utrzymanie stopy, podczas gdy pozostali dwaj opowiadali się za redukcją stawki o 25 punktów bazowych. 

Czytaj także>>Inflacja w RPA najniższa od dziewięciu lat

Organ przewiduje się, że gospodarka wzrośnie w tym roku tylko o 0,5 proc. a inflacja nadal będzie  mieści się w docelowym przedziale banku centralnego, w którym znajduje się już od kwietnia 2017 r.,

Zdaniem Lesetja Kganyago, stojącego na czele Banku Rezerw,  MPC  chce, aby oczekiwania dotyczące wzrostu cen były zakotwiczone na poziomie 4,5 proc., w środkowej części przedziału. Ceny konsumpcyjne wzrosły w październiku o 3,7 proc. Niepewność polityczna i pogorszenie się sytuacji finansowej kraju, podkreślone przez ministra finansów Tito Mboweni w średniookresowym budżecie w październiku, zwiększają niechęć banku centralnego do złagodzenia p0olityki.

MPC obniżył prognozy wzrostu gospodarczego RPA do 2021 r. i twierdzi, że ryzyko dla perspektyw inflacji jest mniej więcej zrównoważone. Model kwartalnej projekcji banku centralnego przewiduje obecnie stopę odkupu na poziomie 6,3 proc. do końca 2020 r., w porównaniu z 6,4 proc. przedstawionymi we wrześniu. 

fa44e31e-90f7-11e9-bc42-526af7764f64
Poza scenariuszem
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE
Poza scenariuszem
autor: Marek Wierciszewski
Wysyłany co dwa tygodnie
Marek Wierciszewski
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu