Strefa euro: spowolnienie w usługach, ożywienie w przemyśle

opublikowano: 24-01-2022, 10:37

Indeks PMI dla usług w strefie euro spadł w styczniu do najniższego poziomu od dziewięciu miesięcy. Ożywienie odnotowano w przemyśle - indeks badający aktywność tego sektora wzrósł do najwyższego poziomu od pięciu miesięcy, pisze Reuters.

Indeks PMI dla sektora usług spadł miesiąc do miesiąca z 53,1 do 51,2 pkt. Analitycy ankietowani przez Reutersa oczekiwali odczytu na poziomie 52,2 pkt.

„Rozprzestrzenianie się koronawirusa w wariancie Omikron doprowadziło na początku roku do kolejnego gwałtownego spadku wydatków na usługi. Szczególnie mocno odbiło się to na turystyce i rekreacji” - powiedział Chris Williamson, główny ekonomista biznesowy w IHS Markit.

Indeks PMI dla przemysłu wzrósł z 58 do 59 pkt. Ekonomiści spodziewali się spadku do 57,5 pkt. Indeks zatrudnienia w przemyśle wzrósł z 55,3 do 57,5 ​​pkt. To najwyższy wskaźnik od lipca ub.r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane