Styczniowy zjazd aut

opublikowano: 19-02-2020, 22:00

Unijny rynek aut osobowych ostro hamuje. Liczba rejestracji nowych samochodów spadła w styczniu o 7,5 proc.

Na 27 rynkach UE (już bez Wielkiej Brytanii) zarejestrowano w styczniu 956,8 tys. nowych aut osobowych. Oznacza to 7,5-procentowy spadek w porównaniu ze styczniem 2019 r. Powodów upatruje się w zmianach podatkowych — w niektórych państwach przyspieszyły one rejestracje w grudniu. Do spadku sprzedaży przyczyniło się też osłabienie globalnych warunków gospodarczych oraz niepewność spowodowana wyjściem Wielkiej Brytanii z UE. Nie bez znaczenia jest też ograniczona dostępność aut niektórych producentów, wynikająca z obowiązujacych od początku roku nowych, restrykcyjnych norm emisji.

W rezultacie popyt na nowe samochody osobowe spadł w styczniu na czterech głównych rynkach UE. Największy spadek sprzedaży (o 13,4 proc.) zanotowała Francja, następnie Hiszpania (o 7,6 proc.), Niemcy (o 7,3 proc.) i Włochy (o 5,9 proc.). Co za tym idzie — tracili też producenci. Najbardziej spadła liczba rejestracji aut marki Mazda — aż o 32 proc. Spadek zanotowały jednak niemal wszystkie grupy producentów. Na plusie styczeń zakończyli tylko: Toyota Group (wzrost o 12,2 proc.), BMW Group (o 5,2 proc,), Mitsubishi (o 1,2 proc,.) i Hyundai Group (o 0,5 proc.).

W Polsce w styczniu zarejestrowano niespełna 39,5 tys. nowych aut osobowych, czyli o 14,1 proc. mniej niż rok temu. Doszło też do zmiany lidera — została nim Toyota. Urzędy komunikacji wydały tablice rejestracyjne dla 6,7 tys. aut tej marki (wzrost o 35,5 proc. r/r). Skoda, zeszłoroczny lider, zanotowała blisko 11-procentowy spadek sprzedaży. Tym samym z wynikiem 5631 rejestracji zajęła drugie miejsce. Na trzecim stopniu styczniowego podium jest Volkswagen (3955 rejestracji). Niemiecka marka również zanotowała spadek liczby rejestrowanych — o blisko 26 proc. Czy kolejne miesiące roku przyniosą zmianę ? Na razie nic tego nie zapowiada, przynajmniej w Polsce.

W drugim miesiącu tego roku (10 dni) na razie prowadzi Toyota (1764 rejestracji, wzrost o 28,7 proc. r/r), przed Skodą (1544, wzrost o 7,9 proc.) i Volkswagenem (975, spadek o 19,3 proc.). W sumie w ciągu 10 dni lutego zarejestrowano w Polsce 10,4 tys. nowych aut osobowych — o 3,7 proc. mniej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

81a6d2b2-8c30-11e9-bc42-526af7764f64
Cztery kółka
Newsletter na temat rynku motoryzacyjnego: premiery, nowości, branżowe ciekawostki.
ZAPISZ MNIE
Cztery kółka
autor: Łukasz Ostruszka
Wysyłany co dwa tygodnie
Łukasz Ostruszka
Newsletter na temat rynku motoryzacyjnego: premiery, nowości, branżowe ciekawostki.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcin Bołtryk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy