Szemrane interesy króla nieruchomości

opublikowano: 27-11-2019, 22:00

Czeski biznesmen Radovan Vítek, który prowadzi interesy m.in. w Polsce, jest oskarżany o wielomiliardowe nadużycia. W sprawę zamieszana jest też firma Rothschild.

Radovan Vítek — drugi na liście najbogatszych Czechów, dysponujący majątkiem szacowanym na 75-90 mld CZK (12,5-15 mld zł) — jest w swojej ojczyźnie nazywany królem nieruchomości. On i jego deweloperska firma CPI znane są także u nas. Przedsiębiorstwo zajmuje się m.in. budową centrów handlowych i w Polsce ma ich osiem, wśród nich Ogrody w Elblągu, galerię Orkana w Lublinie oraz obiekty Hop Stop i City Market.

48-letni Radovan Vítek zaczął się bogacić dzięki słowackiemu
programowi prywatyzacji kuponowej. W tym roku awansował na drugą pozycję
najbogatszych Czechów, wyprzedzając Andreja Babiša, premiera czeskiego rządu.
Zobacz więcej

BOGATSZY OD PREMIERA:

48-letni Radovan Vítek zaczął się bogacić dzięki słowackiemu programowi prywatyzacji kuponowej. W tym roku awansował na drugą pozycję najbogatszych Czechów, wyprzedzając Andreja Babiša, premiera czeskiego rządu. Fot. Bloomberg

Na tym jednak ambicje CPI się nie kończą. W sierpniu firma złożyła do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wniosek w sprawie przejęcia kontroli nad Next Real Estate Polish Retail, właścicielem centrów handlowych w Warszawie, Wrocławiu, Bydgoszczy, Szczecinie, Toruniu i Łodzi. Radovan Vítek kontrolował kiedyś także luksemburską Orco Property Group. Ta notowana m.in. na warszawskiej giełdzie spółka znana jest u nas głównie dzięki budowie apartamentowca przy ul. Złotej 44 w centrum stolicy. „Szklany żagiel”, zaprojektowany przez Daniela Libeskinda, słynnego amerykańskiego architekta polskiego pochodzenia, stał się zresztą spektakularną biznesową klapą.

I właśnie Orco, a konkretnie przejęcie kilka lat temu kontroli nad tą firmą, stało się powodem poważnych kłopotów czeskiego króla nieruchomości. Radovan Vítek miał dokonać operacji niejawnie, poprzez powiązane podmioty, a nawet „słupy”, a następnie wyprowadzić ze spółki najcenniejsze aktywa, sprzedając je po zaniżonych cenach kontrolowanym przez siebie podmiotom. Zdefraudowanie w ten sposób łącznie ponad 1 mld USD już kilka miesięcy temu zarzucił czeskiemu miliarderowi fundusz hedgingowy Kingstown Capital Management, inwestor w Orco.

e4037212-8c30-11e9-bc42-526af7764f64
OŚ, czyli Obserwator Środkowoeuropejski
Newsletter autorski Bartłomieja Mayera
ZAPISZ MNIE
OŚ, czyli Obserwator Środkowoeuropejski
autor: Bartłomiej Mayer
Wysyłany raz w tygodniu
Bartłomiej Mayer
Autorski przegląd informacji gospodarczych z krajów Europy Środkowej: Ukrainy, Białorusi, Czech, Słowacji i Węgier.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.

Drugim podmiotem, który złożył wniosek przeciwko Radovanowi Vítkowi, jest czeska spółka Investhold. Sprawą zajmuje się sąd w Nowym Jorku, a o współudział w trwającym latami procederze oskarżany jest również Jean-Franćois Ott, prezes Orco w latach 2012-16. Afera zatacza jednak coraz szersze kręgi. Agencja Bloomberg podaje, że przed amerykańskim sądem ma stanąć także doradca finansowy firmy Rothschild & Co., który pomagał Czechowi przejąć kontrolę nad Orco (jego nazwiska nie ujawniono). Kingstown postanowił rozszerzyć listę osób, które obwinia, po zapoznaniu się z raportami luksemburskiego nadzorcy finansowego Secureur Financier za 2017 r.

Firma Rothschild & Co. miała, jak podaje Bloomberg, pełnić m.in. rolę pośrednika w transakcjach, dzięki którym Radovan Vítek przejął kontrolę nad Orco. Według funduszu dokumenty, którymi dysponuje Secureur Financier, świadczą o tym, że biznesmen i ówczesny prezes Orco oraz ich doradcy spotykali się potajemnie i w sposób sprzecznym z prawem przejęli kontrolę nad firmą deweloperską. Wzmożone zainteresowanie Radovanem Vítkiem od kilku dni przejawiają czeskie specjalne służby ds. przestępczości zorganizowanej (Národní centrála proti organizovanému zločinu).

W środę czeski dziennik „Právo” podał, że policja rozpoczęła przeszukania firm należących do miliardera. Według gazety w praskiej prokuraturze wyznaczono też osobę, która zajmie się sprawą czeskiego króla nieruchomości — to Boris Havel, jeden z najbardziej doświadczonych prokuratorów zajmujących się dużymi sprawami gospodarczymi i korupcyjnymi.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Bartłomiej Mayer

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu