Szok po Enronie wciąż nie pozwala na wzrosty na Wall Street

Paweł Kubisiak
opublikowano: 19-02-2002, 22:13

Po wydłużonym weekendzie amerykańskie indeksy zakończyły pierwszą sesję w tygodniu spadkami. Pod koniec wtorkowej sesji Nasdaq Composite stracił 3,07 proc., a Dow Jones spadł o 1,61 proc. Rynek ponownie zdominowała utrata zaufania do wiarygodności raportów finansowych\. Nastrojów nie poprawiły nawet dobre dane z rynku nieruchomości oraz poprawa wyników Wal-Mart.

Wykryte w minionym tygodniu sztuczki księgowe IBM-u, ponownie zachwiały zaufanie do raportów finansowych, nadszarpnięte niedawnym bankructwem koncernu energetycznego Enron. Akcje IBM tracąc prawie 4 proc. spadły do najniższego poziomu od czterech miesięcy. New York Times podał, że koncern nie ujawnił 300 mln dolarów zysku ze sprzedaży działu komponentów optycznych. Dodatkowo kolejna spółka, PNC Financial Services poinformowała, że z powodu błędu księgowego będzie zmuszona obniżyć wyniki za 2001 rok.

Zamieszanie wokół IBM pociągnęło w dół większość spółek. Przecena dotknęła producenta infrastruktury sieciowej Cisco, który podpisał z IBM rekordowy kontrakt o wartości 300 mln dolarów. W dół poszła wycena Cieny, producenta sprzętu telekomunikacyjnego, która w czwartek poda wyniki kwartalne. Rynek bez entuzjazmu przyjął informację o przejęciu spółki ONI Systems za 866 mln USD w akcjach. Korekta objęła akcje Boeinga, producenta samolotów. Przyspieszyło ją obniżenie rekomendacji przez analityków CS First Boston

Przed spadkami nie uchronił się Wal-Mart - największa sieć handlowa świata - który poinformował o wzroście zysku netto o 9,2 proc. Po bankructwie swojego głównego konkurenta sieci Kmart, Wal-Mart w ciągu tygodnia otworzył 22 nowe sklepy.

PK

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Kubisiak

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Szok po Enronie wciąż nie pozwala na wzrosty na Wall Street