Szwecja utrzyma restrykcje

Mira Wszelaka
opublikowano: 06-02-2004, 00:00

Co najmniej dwa lata po rozszerzeniu nowi członkowie UE nie mogą liczyć na ułatwienia w zatrudnieniu na terenie Szwecji — zdecydował rząd.

Obawy się potwierdziły. Rząd Szwecji pod presją związków zawodowych podjął decyzję o przedłużeniu, o co najmniej dwa lata, ograniczeń w przepływie siły roboczej. Mogą one być przedłużone o kolejne trzy i dwa lata, razem sięgając siedmiu.

— Zwyciężyły uprzedzenia. Nie należy ograniczać dostępu do rynku pracy, ale czas zmienić zasady korzystania z zabezpieczeń socjalnych. Kłopoty państw Europy z utrzymaniem poziomu socjalnego dobrobytu nie mają nic wspólnego z siłą roboczą ze Wschodu. Wynikają z nikłego wzrostu gospodarki, niewystarczającego poziomu zatrudnienia i braku reform. W Szwecji antyunijne związki zawodowe, Lansorganisation, chcą kontrolować rynek pracy — komentuje dziennik „Dagens Nyheter”, kwestionując decyzję rządu.

Rząd ma przeciwko sobie opinię Riksdagu, który już w ubiegłym roku opowiedział się za wolnym dostępem do szwedzkiego rynku. Jak doniosło szwedzkie radio Sverige Radiol, obecna propozycja ograniczeń zostanie przekazana do parlamentu za miesiąc. Tymczasem zarówno Partia Ludowa, jak i Chrześcijańska Demokracja zdecydowanie potępiają pomysł okresu przejściowego. Partia Ludowa pracuje nawet w Parlamencie Europejskim nad zmianą, która uniemożliwiłaby wejście w system zabezpieczeń socjalnych przy zatrudnieniu 10 godzin w tygodniu. Gdyby wprowadzono takie przepisy, byłyby one obowiązujące zarówno dla nowych, jak i starych członków UE.

Premier Göran Persson podkreśla, że rząd może wprowadzić w życie okres przejściowy niezależnie od opinii posłów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mira Wszelaka

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Szwecja utrzyma restrykcje