Szwedzki PKB zaskoczył spadkiem w IV kw.

Tadeusz Stasiuk, Bloomberg
opublikowano: 30-01-2023, 09:20
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Końcówka ubiegłego roku nie była udana dla szwedzkiej gospodarki, która nieoczekiwanie skurczyła się reagując się na spadek siły nabywczej społeczeństwa, informuje Bloomberg.

Mikael Sjoberg/Bloomberg

Wstępne oszacowanie opublikowane przez urząd statystyczny pokazały, że w IV kwartale 2022 r. PKB Szwecji spadł o 0,6 proc. w ujęciu kwartalnym. Można mówić o sporym zaskoczeniu, gdyż mediana prognoz ekonomistów sugerowała wzrost największego skandynawskiej gospodarki o 0,2 proc.

Co gorsze, większość projekcji zakłada, że Szwecja wpadnie w recesję w tym roku. W dużej mierze będzie to spowodowane ograniczaniem wydatków konsumentów, który mierzą się ze spadającą siłą nabywczą w skutek wysokiej inflacji i rosnących kosztów finansowania.

Na to nakłada się trudna sytuacja na rynku mieszkaniowym, któremu zagraża jedno z największych załamań w gronie najbardziej rozwiniętych gospodarek świata.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane