Szybko przybywa mieszkań

opublikowano: 07-01-2019, 22:00

Polska nie ma się czego wstydzić w porównaniu do innych państw w Europie pod względem tempa wzrostu liczby mieszkań.

Polska pod względem nasycenia zasobem mieszkaniowym (liczby mieszkań na 1000 osób) nadal osiąga wyniki znacznie poniżej średniej unijnej. Statystyki wskazują jednak, że przez ostatnie lata miała miejsce znacząca poprawa w tym zakresie. Jak porównał portal RynekPierwotny.pl, nasz kraj na tle wybranych krajów UE i OECD należy do grupy budujących mieszkania szybciej niż średnia. Według tych danych, Polska osiągnęła przez 10 lat (lata 2007-17) 11-procentowy wzrost liczby mieszkań, czyli tyle, ile Francja. Lepsze wyniki miały Austria i Norwegia (po 14 proc.), a niewiele gorsze — Islandia, Holandia i Szwecja (po 10 proc.). Najmniejsze wzrosty zanotowano w Irlandii (wzrost o 3 proc.), Hiszpanii i na Węgrzech (wzrost o 4 proc.) oraz Bułgarii i Niemczech (wzrost o 5 proc.). W zestawieniu uwzględniono też Belgię, Brazylię (wzrost o 24 proc.!), Grecję, Danię i USA (wzrost o 6 proc.).

Dane do zestawienia pozyskano z Europejskiej Federacji Kredytu Hipotecznego (EMF, czyli European Mortgage Federation). Jest to jedna z nielicznych instytucji, które zbierają w jednym miejscu informacje na temat liczby mieszkań w poszczególnych państwach.

— Ze względu na brak potrzebnych danych, nie można niestety wziąć pod uwagę na przykład wszystkich krajów UE lub OECD. Informacje dotyczące tej dość zróżnicowanej grupy państw wskazują natomiast, że Polska w latach 2007-17 cechowała się tempem wzrostu zasobu mieszkaniowego nieco większym od średniej (9 proc.). Naszemu krajowi daleko było jednak do rekordowego wyniku młodej demograficznie Brazylii — mówi Andrzej Prajsnar, ekspert portalu RynekPierwotny.pl.

65937540-8c2f-11e9-bc42-526af7764f64
Nieruchomości
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
Nieruchomości
autor: Dominika Masajło, Paweł Berłowski
Wysyłany raz w tygodniu
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Berłowski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu