To będzie rok wahań

opublikowano: 27-01-2016, 22:00

Branża logistyczna dostrzega wzrost na rynkach wznoszących, ale przygotowuje się na wahania.

To wnioski z najnowszego Indeksu Logistycznego Agility dla Rynków Wschodzących. To już siódma edycja tego badania. Ankietę, pozwalającą stworzyć „2016 Agility Emerging Markets Logistics Index”, przeprowadzono wśród ponad 1,1 tys. menedżerów działających w branży logistycznej i w łańcuchach dostaw. Indeks klasyfikuje 45 czołowych gospodarek wschodzących na podstawie ich wielkości, warunków biznesowych, infrastruktury i innych czynników decydujących o atrakcyjności dla operatorów logistycznych, spedytorów, armatorów, przewoźników lotniczych i dystrybutorów. Badani spodziewają się w 2016 r. odbicia w branży i wzrostu na rynkach wschodzących mimo obaw o dalsze spowolnienie w Chinach, wahań cen ropy i możliwości osłabienia gospodarki amerykańskiej. 61 proc. ankietowanych wyraziło niepewność co do kierunku rozwoju światowej gospodarki i wskazało na możliwość dalszych wahań w 2016 r.

Mimo tych obaw podobna liczba badanych (59,4 proc.) zgodziła się z prognozami Międzynarodowego Funduszu Walutowego, który przewiduje wzrost w wysokości około 4,7 proc. na rynkach wschodzących. Po raz pierwszy ankietowani menedżerowie wskazali Indie — a nie Chiny — jako rynek wschodzący o największym potencjale wzrostu. Menedżerowie uważają wahania cen ropy i spowolnienie w Chinach za największe zagrożenia dla światowej gospodarki w 2016 r. Uznali także, że w rejonie Azji i Pacyfiku największym zagrożeniem może być „szok gospodarczy”, wynikający z tego, że spowolnienie chińskiej gospodarki odbije się na pozostałych rynkach i łańcuchach dostaw w regionie. Znaczący procent ankietowanych (38 proc.) przyznał, że rozważa zmianę strategii działania na rynku chińskim. W przeszłości menedżerowie za najważniejsze zagrożenia w Azji uznawali ryzyko korupcji i katastrofy naturalne. Poruszenie w branży logistycznej wywołuje możliwość wyjścia Iranu z długotrwałej izolacji gospodarczej w efekcie ograniczenia programu nuklearnego. W ankiecie Iran awansował o 12 pozycji — z miejsca 27. na 15. — wśród krajów o największym potencjale rozwoju usług logistycznych. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcin Bołtryk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu