To musisz wiedzieć dziś rano 11 V 2018

opublikowano: 11-05-2018, 07:49
aktualizacja: 11-05-2018, 07:54

Prezentujemy najważniejsze informacje dla inwestorów oraz przegląd wydarzeń dnia. Giełda, gospodarka, polityka i wiele więcej.

Tylko u nas

Banki. To pierwszy nowy bank od ośmiu lat. Polski, ale o licencję wystara się za granicą, bo jest taniej i szybciej. Koszty ograniczy także technologia. Więcej…

Giełda i polityka. Jak się mają notowania blue chipów w trzy lata po zwycięstwie Andrzeja Dudy w pierwszej turze wyborów prezydenckich? Zobacz statystyki

Ze spółek i o spółkach

Pekao, Alior. Obie instytucje dynamicznie rozwijają segment małych i średnich firm. W czasach kryzysu ryzykowny klient może wyjść bankom bokiem. Więcej…

Grupa Azoty. Kurs producenta nawozów spadł, choć — jak twierdzi zarząd — wyniki kwartalne są bardzo satysfakcjonujące. Więcej…

Cyfrowy Polsat. Wyniki grupy przebiły oczekiwania. Dopalaczem był szybko rosnący rynek reklamy. Więcej…

Opteam. Rzeszowska firma IT i stowarzyszone z nią Polskie ePłatności szykują przejęcia. Więcej…

Alior. TFI wykupione przez Alior Bank szykuje się do walki o rynek. Na początek uruchomi IKE i IKZE. Więcej…

Bank Handlowy. Bank opublikował wyniki za I kwartał. Więcej…

PKN Orlen. Spółka odniosła się do wczorajszych nieoficjalnych informacji o tym, jakoby miała przejąć od PGE rolę lidera w projekcie budowy elektrowni atomowej. Więcej…

Emperia. Ogłoszony został przymusowy wykup akcji spółki. Więcej…

Artifex Mundi. Zarząd spółki przyjął strategię do 2021 r. Więcej…

Wczoraj na rynkach

USA – Wall Street w dobrym nastroju

Polska – WIG20 sforsował 2300 pkt.

Kalendarium makroekonomiczne

10:00 Polska: Inflacja CPI, fin. Okres: kwiecień. Poprzednia wartość: -0,1% mdm oraz 1,3% rdr. Prognoza: 0,5% mdm oraz 1,6% rdr.

Kalendarium wydarzeń w spółkach na stronie Bankier.pl>>

W Polsce i na świecie

Senat w piątek kontynuuje posiedzenie. Rozpatrzy m.in. ustawę o wypowiedzeniu Umowy między Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej, a Rządem Królestwa Belgii i Rządem Wielkiego Księstwa Luksemburga w sprawie popierania i wzajemnej ochrony inwestycji, sporządzonej w Warszawie dnia 19 maja 1987 r. i ustawę o wypowiedzeniu Umowy między Rzecząpospolitą Polską, a Republiką Cypru w sprawie popierania i wzajemnej ochrony inwestycji.

Jeden z przywódców opozycji w Rosji Aleksiej Nawalny, zatrzymany 5 maja na antyputinowskiej demonstracji w Moskwie, stanie przed moskiewskim sądem za niepodporządkowanie się poleceniom policji.

 

Historia

445 lat temu pod Warszawą we wsi Kamień zakończyła się pierwsza wolna elekcja, w czasie której szlachta wybrała królem Polski Henryka Walezego, syna króla Francji Henryka II.

75 lat temu w Warszawie urodził się Jan Englert, aktor, reżyser, wieloletni rektor warszawskiej PWST; dyrektor artystyczny Teatru Narodowego w Warszawie; wystąpił m.in. w filmach "Sól ziemi czarnej", "Perła w koronie", "Akcja pod Arsenałem", "Magnat", "Wielka wsypa", "Katyń", "Tatarak", "Tajemnica Westerplatte", a także w serialach "Kolumbowie", "Polskie drogi", "Lalka", "Rodzina Połanieckich", "Dom" i "Czas honoru".

75 lat temu w Warszawie urodził się Wojciech Karpiński, historyk idei, krytyk literacki, historyk sztuki.

 

60 lat temu w Łazienkach Królewskich w Warszawie odsłonięto zrekonstruowany po wojnie pomnik Fryderyka Chopina.

47 lat temu we Wrocławiu zmarł Rafał Wojaczek, poeta, prozaik.

 

8 lat temu w Warszawie zmarł Maciej Kozłowski, aktor Teatru Narodowego w Warszawie; znany m.in. z ról w filmach "Miasto prywatne", "Nic śmiesznego", "Ogniem i mieczem", "Wiedźmin" i "Psy".

 

 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu