Czytasz dzięki

To musisz wiedzieć dziś rano 15 VII 2020

opublikowano: 15-07-2020, 07:30

10 rzeczy, które warto wiedzieć przed rozpoczęciem handlu na rynkach.

1. Czy nie jest za późno, by załapać się na hossę? Które spółki i branże pociągną GPW? A może czas zdjąć różowe okulary i dostrzec zagrożenia? M.in. o tym w specjalnym raporcie „PB”: "Czytaj i zarabiaj: prognozy na II półrocze". Kliknij i przejdź do Strefy Subskrybenta.

2. Ceną za zgodę na przejęcie Lotosu przez Orlen będzie oddanie 30 proc. udziałów w gdańskiej rafinerii oraz 389 stacji paliw. Czas wymienić aktywa i... przejąć PGNiG. Więcej…

3.  Cała masa spółek nierokujących poprawy wyników i garstka z pewnym potencjałem — to obraz GPW według Marcina Materny, szefa działu analiz Millennium DM

4. Oczekiwania złagodzenia przez OPEC+ ograniczeń wydobycia ropy nie muszą się przełożyć na przecenę surowca, oceniają specjaliści. Więcej…

5. Koronakryzys miał stłumić inflację cenową. Ale wygląda na to, że jednak nie stłumi. A przynajmniej nie tak szybko, jak tego oczekiwano. To fatalna wiadomość dla posiadaczy oszczędności. Zwłaszcza dla tych, którzy swoje zaskórniaki trzymają w banku. Więcej…

6. Dow Jones zakończył wtorkowe notowanie ze wzrostem o 2,13 proc., S&P 500 o 1,34 proc., a Nasdaq o 0,94 proc. To najlepsze wyniki od ponad tygodnia. Stało się tak za sprawą m.in. dużego zainteresowania inwestorów akcjami spółek energetycznych. Więcej…

7. We wtorek złoty zyskał na wartości, odrabiając straty poniesione w poniedziałek, chociaż wcale na to się nie zanosiło. Więcej…

8. Zarząd Biomedu-Lublin zdecydował o odstąpieniu od emisji akcji serii R, ponieważ nie uzyskał satysfakcjonującej ceny w procesie budowy księgi popytu. Więcej…

9. Kurs odzieżowej grupy VRG spadł o ponad 10 proc. po nominacji byłego polityka PiS na prezesa. Szef rady nadzorczej Jerzy Mazgaj tonuje nastroje. Więcej…

10. BioMaxima zanotowała 15,9 mln zł przychodów i 3 mln zł zysku netto w II kwartale 2020 r. Więcej…

Historia

610 lat temu pod Grunwaldem wojska polsko-litewskie, wspierane przez oddziały ruskie, czeskie i tatarskie, pod wodzą króla Władysława Jagiełły pokonały wojska Zakonu Krzyżackiego; była to jedna z największych bitew średniowiecza.

166 lat temu w Radomiu urodził się Jacek Malczewski - malarz, rysownik, jeden z głównych przedstawicieli symbolizmu polskiego; jego najwybitniejsze prace to "Melancholia", "Błędne koło", "Chrystus i samarytanka"; pochowany w Krypcie Zasłużonych na Skałce w Krakowie.

159 lat temu w Montfermeil we Francji zmarł książę Adam Jerzy Czartoryski, minister spraw zagranicznych Rosji (1804-1806), w Królestwie Polskim członek Rady Administracyjnej i senator-wojewoda; w czasie Powstania Listopadowego prezes Rządu Narodowego; na emigracji przywódca obozu Hotelu Lambert.

149 lat temu w Warszawie urodził się Henryk Arctowski, geograf, geolog, podróżnik, jeden z pionierów polskich badań polarnych.

144 lata temu we Lwowie zmarł Aleksander Fredro, komediopisarz, poeta i pamiętnikarz, autor m.in. "Zemsty", "Ślubów panieńskich", "Dożywocia" i pamiętnika "Trzy po trzy". Żołnierz armii Księstwa Warszawskiego, uczestnik kampanii rosyjskiej 1812 roku.

112 lat temu w Poznaniu urodził się Henryk Zygalski, matematyk, kryptolog, współautor złamania kodu niemieckiej maszyny szyfrującej "Enigma".

77 lat temu powstało Kierownictwo Walki Podziemnej ośrodek dyspozycyjny Komendy Głównej AK, kierujący całością konspiracyjnych działań bojowych.

61 lat temu w Zagórzu (obecnie dzielnica Sosnowca) elektryk Stanisław Jaros usiłował dokonać zamachu na I sekretarza KC KPZR Nikitę Chruszczowa; na trasie jego przejazdu eksplodował ładunek, który ranił jedną osobę.

31 lat temu w Lublinie zmarła Maria Kuncewiczowa, pisarka, autorka "Dwóch księżyców" i "Cudzoziemki", laureatka Złotego Wawrzynu Polskie Akademii Literatury.

25 lat temu w Czymanowie w powiecie wejherowskim odbyła się pierwsza edycja Przystanku Woodstock, jednego z największych festiwali rockowych w Polsce.

 

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane