To nie Fed odpowiada za kłopoty rynków wschodzących

Słabe fundamenty makroekonomiczne oraz spowolnienie w Chinach – to prawdziwe przyczyny trwającej w gospodarkach rozwijających się dekoniunktury.

Od styczniowego szczytu indeks wschodzących rynków akcji MSCI EM stracił ponad 20 proc., w miarę jak kryzys dotknął Turcję i Argentynę, a pod presją inwestorów znalazły się kolejne gospodarki wschodzące, w tym RPA i Brazylia. Kłopoty krajów z tej grupy się to skutek kontynuacji przez Fed zaostrzania polityki pieniężnej, oceniała większość komentatorów. Jednak zdaniem firmy doradczej BCA Research, choć rosnący koszt pieniądza mógł mieć pewien wpływ, to głównym winowajcą jest kto inny niż Fed.

W ostatnich 40 latach w większości przypadków notowania na rynkach wschodzących rosły w okresie zaostrzania polityki Fedu, wynika z obliczeń BCA Research. Wyjątkiem były tylko kryzys zadłużeniowy w Ameryce Łacińskiej z 1982 r. oraz Kryzys Tequili w Meksyku z 1994 r. Podobnie jak obecnie, tak i wówczas fundamenty szeregu gospodarek wschodzących były słabe – miały wysokie zadłużenie i znaczące deficyty na rachunku bieżącym. To każe sądzić, że prawdziwym winowajcą obecnego kryzysu są słabe fundamenty gospodarcze. Jednak zdaniem Financial Timesa jest i drugi ważny winowajca – to spowolnienie w Chinach.

„Chiny weszły w miejsce USA w rolę głównego odbiorcy eksportu wielu krajów rozwijających się. To staje się źródłem ich kłopotów, w miarę jak chińska gospodarka spowalnia” – komentuje w wydaniu internetowym Financial Times.

Według biura TS Lombard korelacja pomiędzy dynamiką chińskiego importu a zmianami eksportu szeregu gospodarek rozwijających się przekracza 80 proc. Tymczasem wskaźnik koniunktury w chińskim przemyśle PMI spadł w sierpniu najniżej od 14 miesięcy, spowolnienie akcji kredytowej uderzyło w Państwie Środka w inwestycje, a dalszy negatywny wpływ wywierać mogą  zapowiadane przez USA dodatkowe cła na towary z Chin.

"Na nieszczęście rynków wschodzących koniunktura w chińskiej gospodarce nie wydaje się mieć dużych szans na szybkie odbicie” – zauważa Financial Times.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski, ft.com

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy