Trump: PKB wzrósłby do 4 proc., gdyby Fed zatrzymał wcześniej podwyżki stóp

opublikowano: 22-03-2019, 12:55

Wzrost gospodarczy w Stanach Zjednoczonych byłby zdaniem prezydenta Donalda Trumpa znacznie wyższy, gdy Rezerwa Federalna wcześniej przerwała cykl podwyżek stóp procentowych, informuje CNBC.

- Jeśli ktoś nie podnosił stóp procentowych i stosował ilościowego zacieśniania polityki, mielibyśmy ponad 4 proc., zamiast 3,1 proc. (przyp. red.: wzrostu gospodarczego). Świat spowalnia, ale my nie zwalniamy – powiedział Trump w rozmowie z Fox Business.

Donald Trump
Zobacz więcej

Donald Trump fot. Bloomberg

W środę Rezerwa Federalna poinformowała o utrzymaniu stóp procentowych na niezmienionym poziomie, a także zapowiedziała, że nie planuje tym roku dokonywać kolejnych podwyżek. Fed obniżył również swoją prognozę gospodarczą na 2019 r.
Trump mocno krytykował Fed za przeprowadzenie w ubiegłym roku czterech podwyżek stóp.

W 2018 r. gospodarka USA urosła o 2,9 proc., z czego o 2,6 proc. w czwartym kwartale. Analogicznie do czwartego kwartału 2017 r. wzrost wyniósł nieco więcej i wyniósł 3,1 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy