Czytasz dzięki

Tym będą żyły rynki

  • Michał Żuławiński
opublikowano: 26-01-2020, 22:00

W cieniu obaw o wybuch epidemii koronawirusa i Brexitu na finiszu, przez rynki finansowe przetaczać będzie się kolejna fala danych z gospodarek, wśród których kluczowe miejsce zajmują odczyty PKB. Nie zabraknie także danych ze spółek, również z GPW.

Poniedziałek, 27 stycznia

Pierwsze dane ostatniego tygodnia stycznia nadejdą z Niemiec — będzie to indeks instytutu Ifo (8.00). O 16.00 poznamy liczbę sprzedanych nowych domów w USA, zaś o 16.30 indeks Fed z Dallas. 27 stycznia w Chinach będzie już trwał zainaugurowany w piątek okres noworoczny. Giełdy będą zamknięte do czwartku 30 stycznia włącznie.

Wtorek, 28 stycznia

W europejskiej części kalendarium znajdziemy m.in. handel zagraniczny Szwajcarii (8.00) i Szwecji (9.30), stopę bezrobocia w Hiszpanii (9.00) czy decyzję ws. stóp procentowych na Węgrzech (14.00). W USA w centrum uwagi znajdą się zamówienia na dobra trwałe (14.30), ceny domów mierzone indeksem S&P/Case-Shiller (15.00) oraz indeksy Conference Board (16.00) i Fedu z Richmond (16.00). Wyniki: Apple, eBay, Pfizer

Środa, 29 stycznia

O 1.30 poznamy wartość inflacji w Australii. Kolejne dane dotyczyć będą nastrojów konsumentów w Japonii (6.00), Niemczech (8.00) i Francji (8.45). Obrazu przedpołudnia dopełnią hiszpańska sprzedaż detaliczna (9.00) oraz węgierska stopa bezrobocia (9.00). O 10.00 GUS przedstawi wstępny szacunek dynamiki PKB w całym 2019 r. Na dane za sam czwarty kwartał poczekać będziemy musieli do 14 lutego. W środę po raz pierwszy w nowym roku zbierze się Federalny Komitet Otwartego Rynku. Komunikat poznamy o 20.00, zaś konferencja prasowa z przewodniczącym Fedu Jerome’em Powellem rozpocznie się o 20.30. Wyniki: Facebook, Santander, Boeing, GE, MasterCard

Czwartek, 30 stycznia

O 8.00 przyjrzymy się wstępnemu odczytowi inflacji w Niemczech. Z największej gospodarki Europy napłyną także dane o stopie bezrobocia (9.55). Analogiczne dane dla całej UE o 11.00 przedstawi Eurostat. O 13.00 o stopach procentowych decydował będzie Bank Anglii, który opublikuje także kwartalny raport o inflacji. Na koniec dnia czeka nas mocne uderzenie z USA w postaci pierwszego odczytu dynamiki PKB za ostatni kwartał 2019 r. (14.30). W czwartek wyniki zaprezentuje PKN Orlen, pierwsza spółka z WIG20, która podzieli się z inwestorami raportem w ramach rozkręcającego się sezonu wyników na GPW. Wyniki: PKN Orlen, Deutsche Bank, EA, Shell

Piątek, 31 stycznia

Ostatni dzień miesiąca zapisze się na kartach historii jako dzień wystąpienia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Nie znaczy to, że brexitowy serial dobiegnie końca — do końca roku będzie trwał okres przejściowy, w trakcie którego toczyć będą się dalsze negocjacje. Piątek dostarczy również wielu makroekonomicznych emocji. Zaczniemy od Japonii, skąd nadejdą dane o inflacji bazowej (0.30), stopie bezrobocia (0.30) oraz produkcji przemysłowej (0.50) i sprzedaży detalicznej (0.50). W Chinach po zakończeniu noworocznej przerwy od pracy pojawią się oficjalne indeksy PMI dla przemysłu i usług (2.00). W Europie w centrum uwagi znajdzie się przegląd odczytów dynamiki PKB. Rozpoczniemy od Francji (7.00), następnie przejdziemy do Hiszpanii (9.00), Włoch (10.00) i całej strefy euro (11.00). Nieco w cieniu tych danych przemkną raporty o inflacji we Francji (8.45) i Hiszpanii (9.00), którym również będzie towarzyszył zbiorczy raport Eurostatu (11.00). W USA z kolei oczy inwestorów skupione będą na dochodach i wydatkach Amerykanów (14.30), a także indeksach Chicago PMI (15.45) oraz Uniwersytetu Michigan (16.00). Piątek będzie pierwszym dniem zapisów do sprzedaży akcji Energi w wezwaniu ogłoszonym przez PKN Orlen. Wyniki: Caterpillar, Chevron, Exxon Mobil.

Zdrowy Biznes
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
×
Zdrowy Biznes
autor: Katarzyna Latek
Wysyłany nieregularnie
Katarzyna Latek
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Michał Żuławiński, Bankier.pl

Polecane