Universal już nie powstanie

Dawid Tokarz
08-12-2003, 00:00

Sąd Okręgowy w Warszawie utrzymał w mocy upadłość Universalu. Znany z GPW „cesarz spekulacji” odchodzi w zapomnienie.

Zgodnie z naszymi piątkowymi informacjami, stołeczny sąd okręgowy zatwierdził upadłość Universalu. Niespodzianek nie było. To była zwykła formalność — zarząd spółki wycofał bowiem zażalenie na decyzję, która zapadła w pierwszej instancji w maju tego roku.

— Pierwsze przetargi na majątek spółki zostały już ogłoszone. Sytuacja jest jednak bardzo skomplikowana i na zamknięcie procesu upadłościowego trzeba będzie jeszcze długo poczekać — podkreśla Daniel Dębecki, syndyk Universalu.

Dług spółki wynosi ponad 110 mln zł. Zaspokojenie wierzycieli uzależnione jest głównie od wyjaśnienia statusu kluczowego składnika jej majątku — biurowca położonego w Warszawie przy ul. Grzybowskiej. Bank Pekao SA domaga się wyłączenia tej nieruchomości (wartej kilkadziesiąt milionów złotych) z masy upadłości. Sprawę rozstrzygnie sąd. Pozostały majątek Universalu to zaledwie kilka milionów złotych.

Na wszystkich frontach

Kłopoty Universalu, który w pierwszej połowie lat 90. był jedną z największych polskich firm, zaczęły się w 1997 r. Zbyt rozproszona działalność i nieudane inwestycje skutkowały problemami z płynnością. Ich kulminacja nastąpiła w połowie 1998 r., kiedy w sądzie pojawiły się wnioski o ogłoszenie upadłości. Sąd otworzył jednak układ z wierzycielami, zakładający redukcję zadłużenia z 339 do 203 mln zł. Mimo intensywnej wyprzedaży majątku spółka nadal nie regulowała zobowiązań. W tej sytuacji, pod koniec maja 2003 r., Sąd Rejonowy w Warszawie ogłosił jej upadłość i oddał władzę w firmie syndykowi.

Smutne losy pioniera

Universal był jednym z pionierów prywatyzacji i pierwszą firmą usuniętą karnie z GPW (gdzie nazywano go „cesarzem spekulacji”). Członkowie jego władz zamieszani są w większość najgłośniejszych afer III Rzeczypospolitej (były szef Dariusz Przywieczerski jest jednym z sześciu oskarżonych w procesie FOZZ, dwójka innych członków zarządu zasiada na ławie oskarżonych w tzw. sprawie Wieczerzaka).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dawid Tokarz

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Universal już nie powstanie