W Europie zwyżki dzięki wynikom banków i danym z USA

opublikowano: 14-02-2002, 19:07

LONDYN (Reuters) - Czwartkowe sesje na giełdach w Europie zakończyły się wzrostami, dzięki dobrym wynikom szwajcarskiego UBS i holenderskiego ABN AMRO. Tylko w tym tygodniu europejskie indeksy zyskały blisko trzy procent.

Zdaniem obserwatorów na nastrój inwestorów dobrze podziałały poprawiające się dane makroekonomiczne z USA. Powoli ustępują również obawy o wiarygodność metod księgowania stosowanych przez niektóre spółki.

"W ostatnich tygodniach wszyscy niepokoili się o wiarygodność wyników finansowych, ale teraz obawy te zaczynają ustępować. Poza tym dobiegają do nas zdecydowanie pozytywne oznaki ożywienia amerykańskiej gospodarki" - powiedział Peter Oppenheimer, główny analityk HSBC w Londynie.

Do godziny 19.10, gdy większość europejskich rynków już nie działała indeks Eurotop 300 wzrósł o 1,01 procent, a Eurostoxx 50 zyskał 1,2 procent.

Po informacjach o wzroście styczniowej sprzedaży detalicznej poza sektorem motoryzacyjnym w USA, w czwartek inwestorzy otrzymali informacje, które mogą świadczyć o poprawię sytuacji na rynku pracy.

W ubiegłym tygodniu liczba Amerykanów zgłaszających się po raz pierwszy po zasiłek dla bezrobotnych spadła o 8000 osób. Natomiast średnia z czterech ostatnich tygodni była najniższa od początku sierpnia ubiegłego roku.

Jednak amerykańscy inwestorzy przyjęli dobre dane makroekonomiczne z ostrożnym optymizmem, a indeksy zwyżkowały tylko nieznacznie.

"W perspektywie krótkoterminowej może dojść do niewielkiej zwyżki, ale ta nie powinna się długo utrzymać" - powiedział Oppenheimer.

Akcje UBS wzrosły o 4,5 procent, ponieważ zysk spółki spadł w ubiegłym kwartale o mniej niż prognozowano. Szwajcarski bank zapowiedział również, że wykupi cześć swoich akcji na sumę pięciu miliardów franków szwajcarskich.

Również wyniki ABM AMRO znalazły się w górnej skali prognoz analityków, a akcje wzrosły o 2,3 procent.

((Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 9700, fax +48 22 653 9780, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu