W grudniu pierwsze wypłaty dla rybaków, którzy zrezygnowali z uprawiania zawodu

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 23-11-2005, 11:15

Pierwsze wypłaty pieniędzy w postaci comiesięcznej premii dla rybaków, którzy zdecydowali się na trwałe zaprzestanie wykonywania zawodu, zostaną wypłacone w grudniu tego roku. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) rozpoczęła podpisywanie umów z rybakami - poinformowała w środę PAP rzecznik ARiMR Iwona Musiał.

Pierwsze wypłaty pieniędzy w postaci comiesięcznej premii dla rybaków, którzy zdecydowali się na trwałe zaprzestanie wykonywania zawodu, zostaną wypłacone w grudniu tego roku. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) rozpoczęła podpisywanie umów z rybakami - poinformowała w środę PAP rzecznik ARiMR Iwona Musiał.

    Musiał zaznaczyła, że z wypłacanej premii skorzysta wkrótce pierwszych 44 rybaków, których wnioski zaakceptował Komitet Sterujący. Premia będzie wypłacana do osiągnięcia 65 roku życia. Obecnie do oddziałów ARiMR w Szczecinie i Gdyni zapraszani są rybacy, którzy złożyli kompletne i prawidłowo wypełnione wnioski. 

    "Pierwsza wypłata obejmie również wyrównanie za okres, jaki upłynął od złożenia wszystkich wymaganych dokumentów" - wyjaśniła rzecznik.

    O wsparcie z tytułu trwałego zaprzestania wykonywania zawodu rybaka mogą starać się osoby, które utraciły pracę w wyniku złomowania statków rybackich oraz ukończyły 55 lat. Miesięczna kwota pomocy uzależniona jest od liczby przepracowanych na morzu lat i wynosi od 178 do 320 euro. Do 22 listopada br. do Agencji wpłynęło łącznie 61 wniosków o wsparcie z tytułu trwałego zaprzestania wykonywania zawodu na kwotę ponad 6,3 mln zł.

    Młodsi rybacy zwolnieni z kutrów i łodzi, które zostały przekazane na złomowanie, mogą natomiast ubiegać się o jednorazowe premie w wysokości 10 tys. euro. Warunkiem jest zobowiązanie, że nie będą wykonywać swojego zawodu przez rok od wypłaty pomocy. Z tej formy wsparcia skorzystało do tej pory 598 osób, którym łącznie wypłacono blisko 24,4 mln zł.

    Ogółem w ramach dostępnych w Agencji działań osłonowych dla rybaków przyjęto 990 wniosków na blisko 45 mln zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane