Czytasz dzięki

W konkursach z PO IR pula dofinansowania wynosi 640 mln zł

MEJ
opublikowano: 02-08-2015, 21:50

W trzech ostatnio ogłoszonych konkursach: innowacji medycznych w ramach Innomed, dwóch konkursów dotyczących usług badawczo-rozwojowych dla firm małych i średnich, pula dofinansowania wynosi 640 mln zł. Do obecnej chwili uruchomiono 8 konkursów w ramach PO IR o wartości 4,5 mld zł.

W ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój (PO IR) konkursy odbędą się w trzech działaniach. Pierwszym z nich jest prowadzony od 1 września do 1 października br. konkurs dotyczący innowacji medycznych. Mieszczą się w nim badania przemysłowe i eksperymentalne, które wpisują siew założenia programu sektorowego innowacji medycznych Innomed. Wysokość dofinansowania wynosi do 10 mln zł. Konkurs, przeznaczony dla firm i konsorcjów z udziałem ośrodków naukowych organizuje Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Łączna pula dofinansowania w tym konkursie wynosi 95 mln zł.

Puls Innowacji
Najważniejsze informacje o rozwoju i finansowaniu nowych technologii. Ciekawostki ze świata gigantów, start-upów i funduszy VC
ZAPISZ MNIE
×
Puls Innowacji
autor: Anna Bełcik
Wysyłany raz w tygodniu
Anna Bełcik
Najważniejsze informacje o rozwoju i finansowaniu nowych technologii. Ciekawostki ze świata gigantów, start-upów i funduszy VC
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

Wsparcie można otrzymać po wykazaniu, że wyniki projektu zostaną wdrożone i wykorzystane w praktyce rynkowej. Ocena projektów jest kilkustopniowa. Po sprawdzeniu czy projekt spełnia wymagania formalne, eksperci będą oceniać go od strony biznesowej i naukowo-technologicznej. Odbędzie się też spotkanie ekspertów z wnioskodawcą, który zaprezentuje swój plan i odpowie na pytania oceniających. Dodatkowe punkty będą przyznawane m.in. za wysoką opłacalność wdrożenia wyników projektu, duże zapotrzebowanie rynkowe na rezultaty projektu oraz oryginalność i nowatorstwo przedsięwzięcia.

Od od 31 sierpnia do 30 grudnia br. z kolei potrwa nabór wniosków do programu dofinansowania zakupu usług badawczo-rozwojowych przez firmy małe i średnie. Program ten jest prowadzony przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości i ma wartość 46,1 mln zł

Program polega na zakupie przez firmę  nowego lub w znaczący sposób zmodernizowanego wyrobu, usługi, technologii produkcji lub nowego projektu wzorniczego. Wykonawcą tego produktu  mogą być  jednostki naukowe (np. jednostki organizacyjne uczelni, PAN, instytuty badawcze), jednak tylko takie, które należą do kategorii naukowej A+, A i B w punktacji Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Usługa musi być dedykowana czyli adresowana do konkretnej firmy i wspomagać konkretny proces technologiczny.

Projekt, który ubiega się o dofinansowanie , powinien wpisywać się w jeden z obszarów szczególnie istotnych dla pogłębienia innowacyjności polskiej gospodarki tzw. Krajowej Inteligentnej Specjalizacji. Wnioskodawca otrzyma więcej punktów, jeśli w wyniku projektu powstaną bardzo innowacyjne i oryginalne wyroby i usługi

Od 31 sierpnia do 30 września br. Polska Agencja Przedsiębiorczości przyjmuje z kolei wnioski  w programie wdrożenia prac badawczo-rozwojowych prowadzonych samodzielnie przez firmy MSP lub wykonywanych na ich zlecenie. W programie tym można pozyskać maksymalnie 20 mln zł dofinansowania do jednego wniosku. Wartość całego programu wynosi 500 mln zł.

Dofinansowanie  w tym programie ma małym i średnim przedsiębiorstwom pozwolić na wprowadzenie na rynek produktów lub usług znacząco ulepszonych. We wnioskach premiowana będzie innowacyjność projektu i opłacalność biznesowa rozwiązania. Podobnie jak w poprzednim programie, także i tu premiowane będą wnioski wpisujące się w Krajową Inteligentną Specjalizację.

Obecnie w PO IR ogłoszono 8 konkursów o wartości dofinansowania ok. 4,5 mld zł w tym:

-    zakończono  2 nabory obejmujące działania badawczo-rozwojowe w sektorze lotniczym oraz prace R'n'D mające na celu wytworzenie prototypu,

    - w konkursie "Badania przemysłowe i prace rozwojowe realizowane przez przedsiębiorstwa" do 31 grudnia 2015 r. trwa pierwszy nabór.

Rozpoczynają się nabory w konkursach:

- 31 sierpnia - 30 grudnia 2015 r. - zakupu przez firmy usług badawczo-rozwojowych;

-  31 sierpnia - 30 września 2015 r. - wdrożenia przez firmy wyników prac badawczo-rozwojowych;

-  1 września - 30 października 2015 r. -  tworzenia lub rozwoju centrów badawczo-rozwojowych w firmach;

-  1 września - 1 października 2015 r. - projektów badwczo-rozwojowych dotyczących innowacji medycznych;

 - 1 października 2015 r. – 31 marca 2016 r.  - strategicznej infrastruktury badawczej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MEJ

Polecane