W konkursach z PO IR pula dofinansowania wynosi 640 mln zł

MEJ
opublikowano: 02-08-2015, 21:50

W trzech ostatnio ogłoszonych konkursach: innowacji medycznych w ramach Innomed, dwóch konkursów dotyczących usług badawczo-rozwojowych dla firm małych i średnich, pula dofinansowania wynosi 640 mln zł. Do obecnej chwili uruchomiono 8 konkursów w ramach PO IR o wartości 4,5 mld zł.

W ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój (PO IR) konkursy odbędą się w trzech działaniach. Pierwszym z nich jest prowadzony od 1 września do 1 października br. konkurs dotyczący innowacji medycznych. Mieszczą się w nim badania przemysłowe i eksperymentalne, które wpisują siew założenia programu sektorowego innowacji medycznych Innomed. Wysokość dofinansowania wynosi do 10 mln zł. Konkurs, przeznaczony dla firm i konsorcjów z udziałem ośrodków naukowych organizuje Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Łączna pula dofinansowania w tym konkursie wynosi 95 mln zł.

Wsparcie można otrzymać po wykazaniu, że wyniki projektu zostaną wdrożone i wykorzystane w praktyce rynkowej. Ocena projektów jest kilkustopniowa. Po sprawdzeniu czy projekt spełnia wymagania formalne, eksperci będą oceniać go od strony biznesowej i naukowo-technologicznej. Odbędzie się też spotkanie ekspertów z wnioskodawcą, który zaprezentuje swój plan i odpowie na pytania oceniających. Dodatkowe punkty będą przyznawane m.in. za wysoką opłacalność wdrożenia wyników projektu, duże zapotrzebowanie rynkowe na rezultaty projektu oraz oryginalność i nowatorstwo przedsięwzięcia.

Od od 31 sierpnia do 30 grudnia br. z kolei potrwa nabór wniosków do programu dofinansowania zakupu usług badawczo-rozwojowych przez firmy małe i średnie. Program ten jest prowadzony przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości i ma wartość 46,1 mln zł

Program polega na zakupie przez firmę  nowego lub w znaczący sposób zmodernizowanego wyrobu, usługi, technologii produkcji lub nowego projektu wzorniczego. Wykonawcą tego produktu  mogą być  jednostki naukowe (np. jednostki organizacyjne uczelni, PAN, instytuty badawcze), jednak tylko takie, które należą do kategorii naukowej A+, A i B w punktacji Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Usługa musi być dedykowana czyli adresowana do konkretnej firmy i wspomagać konkretny proces technologiczny.

Projekt, który ubiega się o dofinansowanie , powinien wpisywać się w jeden z obszarów szczególnie istotnych dla pogłębienia innowacyjności polskiej gospodarki tzw. Krajowej Inteligentnej Specjalizacji. Wnioskodawca otrzyma więcej punktów, jeśli w wyniku projektu powstaną bardzo innowacyjne i oryginalne wyroby i usługi

Od 31 sierpnia do 30 września br. Polska Agencja Przedsiębiorczości przyjmuje z kolei wnioski  w programie wdrożenia prac badawczo-rozwojowych prowadzonych samodzielnie przez firmy MSP lub wykonywanych na ich zlecenie. W programie tym można pozyskać maksymalnie 20 mln zł dofinansowania do jednego wniosku. Wartość całego programu wynosi 500 mln zł.

Dofinansowanie  w tym programie ma małym i średnim przedsiębiorstwom pozwolić na wprowadzenie na rynek produktów lub usług znacząco ulepszonych. We wnioskach premiowana będzie innowacyjność projektu i opłacalność biznesowa rozwiązania. Podobnie jak w poprzednim programie, także i tu premiowane będą wnioski wpisujące się w Krajową Inteligentną Specjalizację.

Obecnie w PO IR ogłoszono 8 konkursów o wartości dofinansowania ok. 4,5 mld zł w tym:

-    zakończono  2 nabory obejmujące działania badawczo-rozwojowe w sektorze lotniczym oraz prace R'n'D mające na celu wytworzenie prototypu,

    - w konkursie "Badania przemysłowe i prace rozwojowe realizowane przez przedsiębiorstwa" do 31 grudnia 2015 r. trwa pierwszy nabór.

Rozpoczynają się nabory w konkursach:

- 31 sierpnia - 30 grudnia 2015 r. - zakupu przez firmy usług badawczo-rozwojowych;

-  31 sierpnia - 30 września 2015 r. - wdrożenia przez firmy wyników prac badawczo-rozwojowych;

-  1 września - 30 października 2015 r. -  tworzenia lub rozwoju centrów badawczo-rozwojowych w firmach;

-  1 września - 1 października 2015 r. - projektów badwczo-rozwojowych dotyczących innowacji medycznych;

 - 1 października 2015 r. – 31 marca 2016 r.  - strategicznej infrastruktury badawczej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MEJ

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu