Czytasz dzięki

W rankingu jak na wyścigach

opublikowano: 26-03-2015, 00:00

Podium zajęło dwóch mocnych zawodników z poprzedniego sezonu. Rozdzielił ich czarny koń

KUP PEŁNY RAPORT GSR 2014>>

Ze spółek, które w tym roku opuściły TOP 10, na bezpośrednim zapleczu czołówki wylądowały trzy. Ubiegłoroczny lider — Inter Cars — jest teraz 13.

Dwie z trzech spółek na podium rankingu Giełdowa Spółka Roku 2014 były rok temu tuż za podium. Tegoroczny zwycięzca — windykacyjny Kruk — był piąty, a zdobywca trzeciego miejsca — deweloperski Robyg — czwarty.

Rozdzieliła je odzieżowo-jubilerska Vistula Group, która na drugie miejsce wskoczyła z 51. Trudno w tym nie dostrzec analogii do tego, co działo się w zeszłym roku. Handlujący częściami samochodowymi Inter Cars na pierwszą pozycję przesunął się z szóstej. Natomiast Kruk i Robyg na bezpośrednie zaplecze podium awansowały — odpowiednio — z 38. i 84. miejsca.

Vistula była więc nawet bardziej skuteczna, bo od razu wskoczyła na podium. Awans Vistuli był największym spośród spółek sklasyfikowanych w TOP 10, ale jest też symbolem szerszego zjawiska, czyli dużej rotacji w czołówce. Jeśli porównać zestawienie za 2014 r. z tym za 2013 r., to okazuje się, że w pierwszej dziesiątce utrzymały się tylko Kruk i Robyg. Reszta spółek uległa wymianie. Cztery z aktualnej pierwszej dziesiątki nie były nawet klasyfikowane w ubiegłym roku ze względu na zbyt małą liczbę ekspertów, którzy zdecydowali się wystawić noty tym emitentom.

Tak było z obuwniczym CCC, mBankiem, produkującym liczniki Apatorem i restauracyjnym Amrest Holdingiem. Do pierwszej dziesiątki wszedł jeszcze Budimex, telewizyjno-telekomunikacyjny Cyfrowy Polsat i agencja zatrudnienia Work Service. W ubiegłym roku najwyżej z nich był sklasyfikowany Cyfrowy Polsat — na 20. miejscu.

Work Service była 27., a Budimex — 29. Znamienne, że z drugiej do pierwszej dziesiątki awansowałtylko koncern, kontrolowany przez Zygmunta Solorza-Żaka, który rok temu drugą dziesiątkę zamykał. Dwa lata temu był jednak drugi. Spółka stale jest więc w szerokiej czołówce, choć wygrać udało się jej tylko raz — w 2010 r.

Choć i wtedy splendorem trzeba było się podzielić z równie wysoko ocenioną Bogdanką. Ze spółek, które w tym roku opuściły TOP 10, na bezpośrednim zapleczu czołówki wylądowały trzy. Ubiegłoroczny lider — Inter Cars — jest teraz 13. W drugiej dziesiątce uplasowały się też produkujący gry komputerowe CD Projekt i zajmujący się finansowaniem służby zdrowia Magellan, które rok wcześniej były piąte i szóste.

Powszechny Zakład Ubezpieczeń z drugiego miejsca spadł dużo dalej — na 26. miejsce, a odzieżowe LPP, nękane problemami w Rosji, z ósmego miejsca stoczyło się na 23. Degradacja tym bardziej bolesna, że dwa i trzy lata temu to właściciel marki Reserved wygrał ranking. To jednak nic w porównaniu z tym, jak stoczył się handlujący elektroniką Action. Brązowy medalista z minionego roku osunął się aż o 68 pozycji.

Zobacz, jak 10 najlepszych spółek oceniały grupy ekspertów (kliknij w kategorię ekspertów, która cię interesuje):

 

c3b39424-8c30-11e9-bc42-526af7764f64
Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Kosiński

Polecane