Czytasz dzięki

W rankingu jak na wyścigach

opublikowano: 26-03-2015, 00:00

Podium zajęło dwóch mocnych zawodników z poprzedniego sezonu. Rozdzielił ich czarny koń

KUP PEŁNY RAPORT GSR 2014>>

Ze spółek, które w tym roku opuściły TOP 10, na bezpośrednim zapleczu czołówki wylądowały trzy. Ubiegłoroczny lider — Inter Cars — jest teraz 13.

Dwie z trzech spółek na podium rankingu Giełdowa Spółka Roku 2014 były rok temu tuż za podium. Tegoroczny zwycięzca — windykacyjny Kruk — był piąty, a zdobywca trzeciego miejsca — deweloperski Robyg — czwarty.

Rozdzieliła je odzieżowo-jubilerska Vistula Group, która na drugie miejsce wskoczyła z 51. Trudno w tym nie dostrzec analogii do tego, co działo się w zeszłym roku. Handlujący częściami samochodowymi Inter Cars na pierwszą pozycję przesunął się z szóstej. Natomiast Kruk i Robyg na bezpośrednie zaplecze podium awansowały — odpowiednio — z 38. i 84. miejsca.

Vistula była więc nawet bardziej skuteczna, bo od razu wskoczyła na podium. Awans Vistuli był największym spośród spółek sklasyfikowanych w TOP 10, ale jest też symbolem szerszego zjawiska, czyli dużej rotacji w czołówce. Jeśli porównać zestawienie za 2014 r. z tym za 2013 r., to okazuje się, że w pierwszej dziesiątce utrzymały się tylko Kruk i Robyg. Reszta spółek uległa wymianie. Cztery z aktualnej pierwszej dziesiątki nie były nawet klasyfikowane w ubiegłym roku ze względu na zbyt małą liczbę ekspertów, którzy zdecydowali się wystawić noty tym emitentom.

Tak było z obuwniczym CCC, mBankiem, produkującym liczniki Apatorem i restauracyjnym Amrest Holdingiem. Do pierwszej dziesiątki wszedł jeszcze Budimex, telewizyjno-telekomunikacyjny Cyfrowy Polsat i agencja zatrudnienia Work Service. W ubiegłym roku najwyżej z nich był sklasyfikowany Cyfrowy Polsat — na 20. miejscu.

Work Service była 27., a Budimex — 29. Znamienne, że z drugiej do pierwszej dziesiątki awansowałtylko koncern, kontrolowany przez Zygmunta Solorza-Żaka, który rok temu drugą dziesiątkę zamykał. Dwa lata temu był jednak drugi. Spółka stale jest więc w szerokiej czołówce, choć wygrać udało się jej tylko raz — w 2010 r.

Choć i wtedy splendorem trzeba było się podzielić z równie wysoko ocenioną Bogdanką. Ze spółek, które w tym roku opuściły TOP 10, na bezpośrednim zapleczu czołówki wylądowały trzy. Ubiegłoroczny lider — Inter Cars — jest teraz 13. W drugiej dziesiątce uplasowały się też produkujący gry komputerowe CD Projekt i zajmujący się finansowaniem służby zdrowia Magellan, które rok wcześniej były piąte i szóste.

Powszechny Zakład Ubezpieczeń z drugiego miejsca spadł dużo dalej — na 26. miejsce, a odzieżowe LPP, nękane problemami w Rosji, z ósmego miejsca stoczyło się na 23. Degradacja tym bardziej bolesna, że dwa i trzy lata temu to właściciel marki Reserved wygrał ranking. To jednak nic w porównaniu z tym, jak stoczył się handlujący elektroniką Action. Brązowy medalista z minionego roku osunął się aż o 68 pozycji.

Zobacz, jak 10 najlepszych spółek oceniały grupy ekspertów (kliknij w kategorię ekspertów, która cię interesuje):

 

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Kosiński

Polecane