Czytasz dzięki

Łatwiej spaść, niż awansować

opublikowano: 26-03-2015, 00:00

Perspektywy rozwoju i osiągnięcia z ostatniego roku najczęściej wpływają na zmianę miejsca w rankingu

KUP PEŁNY RAPORT GSR 2014>>

Giełda to żywy organizm, co widać po naszym rankingu. Biorąc pod uwagę korektę wyników o zmianę metodologiczną, która z głównego zestawienia wyeliminowała w tym roku spółki spoza indeksów WIG20, mWIG40 i sWIG80, okazuje się, że tylko jedna spółka zajęła dokładnie to samo miejsce co w zeszłym roku — Bogdanka była i jest 53. Cała reszta rotuje. Jedne spółki idą w górę, inne w dół.

Miliardy straty windują

Najbardziej awansowała Vistula — po korekcie o 36 pozycji. O spółce piszemy w innymmiejscu, ale warto nadmienić, że jej lokata poprawiła się głównie dzięki polepszeniu perspektyw rozwoju i temu, co już dokonała w 2014 r. O 34 miejsca awansowały PKN Orlen i Stalprodukt, które w tegorocznym zestawieniu otwierają czwartą dziesiątkę.

Znalazło się w niej miejsce dla Tauronu Polskiej Energii, która awansowała o 31 miejsc. Jedno oczko mniejszy był awans windykacyjnego Kredyt Inkaso. Tyle, że ta spółka wylądowała tuż za pierwszą dziesiątką — na 12. pozycji.

O awansie Stalproduktu zdecydowały przede wszystkim osiągnięcia z 2014 r. W stupunktowej skali spółka otrzymała w tej kategorii ponad 20 pkt. więcej niż w 2013 r., na co wpływ być może miała poprawa wyników — zysk netto spółki wzrósł w minionym roku o 23 proc. r/r i sięgnął 89,4 mln zł. Dokonano tego mimo wysokich cen stali. PKN Orlen w żadnej ze składowych oceny głównej nie zanotował tak spektakularnej poprawy jak Stalprodukt.

Wyraźnie lepiej została jednak oceniona praca zarządu płockiej firmy i jakość produktów. Może więc analityków przekonało do spółki tańsze tankowanie będące pochodną spadku cen ropy — bo perspektywy rozwoju Orlenu są oceniane gorzej niż rok temu. Niewiele gorzej, ale jednak. A do tego Orlen jest jedyną ze spółek, które zdecydowanie poprawiły pozycję i która jednocześnie zanotowała pogorszenie tej składowej oceny głównej.

Właśnie poprawa oceny perspektyw rozwoju odpowiada za awans Tauronu. Niemal równie mocno pchnęła spółkę do góry poprawa relacji z inwestorami. Windykacyjnemu Kredyt Inkaso pomogła jakość produktów i usług oraz perspektyw rozwoju. Na uwagę zasługuje fakt, że awansowi w zestawieniu nie przeszkodziła ocena działalności w 2014 r. Jest ona wyraźnie niższa od oceny roku 2013.

c3b39424-8c30-11e9-bc42-526af7764f64
Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.

Problem hurtowników

Spółki, które straciły najbardziej, osuwały się o wiele więcej pozycji niż te, które najbardziej awansowały. Trzy z pięciu najbardziej zdegradowanych spółek stoczyło się o ponad 60 miejsc (już po korekcie metodologicznej). Najbardziej dotkliwy spadek — 68 pozycji — zaliczył Action. O pięć mniej stracił jej bezpośredni konkurent, czyli ABC Data.

Widać tu chyba zmianę sentymentu do branży. Obie hurtownie elektroniki działają na trudnym rynku. Duże sieci handlu detalicznego, wchodząc również w handel internetowy, coraz bardziej wypierają z rynku pojedyncze sklepy. Liczba odbiorców największych hurtowników spada, a koncentracja sprzedaży oznacza wzrost ryzyka. Wyniki Actiona i ABC Daty były jednak w 2014 r. diametralnie różne. Action odnotował dodatnią dynamikę zysku.

Po wzroście o 13 proc. osiągnął 69,9 mln zł. Zysk ABC Daty spadł natomiast o 44 proc. — do 33,3 mln zł. W ocenie działalności w ostatnim roku obie spółki straciły jednak po 30 punktów w 100-punktowej skali. Action pożegnał się też z 20 punktami za perspektywy rozwoju. Trochę mniejsza była w tej subkategorii strata ABC Daty. Obie spółki straciły natomiast ponad 30 punktów za relacje z inwestorami. Na niechlubnym podium degradowanych hurtownie elektroniczne rozdzielił Polski Koncern Mięsny Duda, który stracił 64 miejsca.

Powody są jednak podobne. Spółka straciła po około 30 punktów w kategoriach obejmujących ocenę działalności w 2014 r., perspektywy rozwoju i relacje z inwestorami. O 58 pozycji osunął się Wielton, produkujący naczepy. Powody niemal te same co w przypadku poprzedników, choć straty punktowe mniejsze. Na uwagę zasługuje fakt, że w przeciwieństwie do hurtowni elektronicznych i rzeźni tylko symbolicznie pogorszyła się ocena samego zarządu Wieltonu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Kosiński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy