Warto uzupełnić plan rządowy

Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan
opublikowano: 2008-12-02 00:00

PKPP Lewiatan od ponad 5 tygodni apelował do rządu o plan, który osłaniałby polską gospodarkę przed skutkami światowego kryzysu. Dobrze się stało, że taki plan został wreszcie ogłoszony. Dobrze, że realizuje, choć w części, postulaty przedsiębiorców i sektora finansowego.

Cieszy deklaracja utrzymania zaplanowanego wcześniej deficytu, mimo prognozy mniejszych wpływów do budżetu. Tym ważniejsze staje się podpisanie przez prezydenta RP ustawy o emeryturach pomostowych. Nierozwiązany został problem depozytów korporacyjnych, co może powodować ich odpływ do krajów dających pełne gwarancje. Mamy nadzieję, że pilne prace nad ustawą o instrumentach wsparcia dla instytucji finansowych i zapowiadana ustawa o rekapitalizacji instytucji finansowych pozwolą rozwiązać i ten problem. Ważnym instrumentem planu, zgodnie z naszymi postulatami, jest zapewnienie większej dostępności kredytów dla przedsiębiorstw przez wzrost limitu poręczeń i gwarancji. Teraz istotne są zapisy szczegółowe, by jak najpełniej te gwarancje wykorzystać i by nie utknęły one w gąszczu proceduralnych zabezpieczeń i obwarowań.

Nie do końca zgadzamy się z planem zwiększania popytu inwestycyjnego wyłącznie przez inwestycje infrastrukturalne w branży teleinformatycznej czy w odnawialne źródła energii. Ta część pakietu, podobnie jak możliwość 100 proc. amortyzacji dla wszystkich firm, a nie tylko nowo tworzonych, wymaga dyskusji. Projekt nie mówi jednak o obniżeniu pozapłacowych kosztów pracy, uproszczeniach w systemie podatkowym, uelastycznieniu prawa pracy. Na te bariery wskazują najczęściej przedstawiciele MSP. Dobrym rozwiązaniem byłaby również możliwość zaliczania 100 proc. inwestycji w koszty uzyskania przychodu.

W Polsce koniunktura gospodarcza z pewnością osłabi się, skutki światowego kryzysu finansowego, choć nie tak dotkliwe dla naszego kraju, powinny być impulsem do zmiany myślenia o gospodarce. Plan rządowy jest pierwszym krokiem w tym kierunku, na tym jednak poprzestać nie można. Mamy nadzieję, że przedstawiony plan nie jest zamknięty i będzie uzupełniany w konsultacji z przedsiębiorcami.

Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan

Organizator

Puls Biznesu

Autor rankingu

Coface

Partner strategiczny

Alior

Partnerzy

GPW Orlen Targi Kielce