Wciąż spokojnie na rynku

Rafał Benecki
opublikowano: 07-05-2002, 00:00

W poniedziałek obserwowaliśmy przedłużenie spokojnej, weekendowej atmosfery na rynku papierów skarbowych. Ponieważ nie pracowały banki londyńskie, aktywność wykazywali głównie inwestorzy krajowi, którzy przejawiali pozytywny sentyment. Przy mało płynnym rynku wzrosły ceny i spadły rentowności obligacji 2- i 5-letnich. Symboliczne obroty notowano w segmencie papierów 10-letnich. Pod koniec dnia rentowność papierów 2-letnich OS0604 spadła do poziomu 9,21 proc., zaś 5-letnich PS1106 do 8,99 proc. Rentowność 10-latek ukształtowała się na poziomie 8,12 proc.

W poniedziałek najważniejsza dla rynku była informacja dotycząca podaży papierów skarbowych na maj. Zapowiedź stosunkowo niskiej emisji obligacji miała pozytywny wpływ na rynek. Łączna podaż jest wyższa od kwietniowej oferty, jednak znacznie poniżej notowanych w początku roku (4,7-4,9 mld zł miesięcznie). Uwzględniając fakt, że pod koniec kwietnia MF wykupiło około 3,4 mld zł zapadających obligacji OK0402 oraz KO0402, można oczekiwać, że majowa oferta zostanie wchłonięta przez rynek.

Istotną informacją, mającą znaczenie również dla polskiego rynku, była piątkowa publikacja danych o zatrudnieniu w USA. Stopa bezrobocia w kwietniu wrosła do poziomu 6,0 proc., potwierdzając, że odbicie amerykańskiej gospodarki będzie bardziej powolne niż oczekiwano. Oznacza to, że podwyżki stóp w USA nie nastąpią szybko, przez co korzystny dla polskiego rynku dysparytet stóp zostanie utrzymany.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Rafał Benecki

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Wciąż spokojnie na rynku