Wenezuelski boliwar jeszcze mniej wart niż sądzono

opublikowano: 05-04-2018, 06:21
aktualizacja: 05-04-2018, 06:21

Okazuje się, że wartość waluty pogrążonej w głębokim kryzysie Wenezueli jest jeszcze mniejsza niż dotychczas sądzono.

Dotychczas realną wartość boliwara podawano w oparciu o publikacje popularnego amerykańskiego serwisu dolartoday.com, oskarżanego w państwowej telewizji przez prezydenta Nicolasa Maduro o celowe zaniżanie wartości waluty Wenezueli. Okazuje się jednak, że według innych źródeł, bliższych realnej, czarnorynkowej wymianie, waluta Wenezueli jest nawet o 30 proc. słabsza niż podaje dolartoday.com. Kiedy ten wyceniał dolara na 251 tys. boliwarów, DolarPro wyceniał go na 362 tys. boliwarów, a internetowy e-portfel AirTM oferował dolary po 313 tys. boliwarów. Oficjalny kurs dolara wynosi 49 tys. boliwarów.

Wenezuela, bolivary
Zobacz więcej

Wenezuela, bolivary fot. Bloomberg

- Chodzi o przekonanie. Wenezuelczycy czują, że ich dolary są warte więcej niż pokazuje kurs DolarToday – skomentował Henkel Garcia, dyrektor firmy konsultingowej Econometrica z Caracas. 

Wenezuelczycy, z powodu braku dostępu kraju do realnych rynków, mogą ustalać wartość posiadanych pieniędzy tylko w oparciu o informacje dostarczane przez serwisy internetowe. DolarToday stracił dotychczasową popularność, większą cieszą się aukcje dolarów dokonywane w grupach na Whatsapp.

Bez względu na to jak liczyć, boliwar stracił niemal całą wartość przez ostatnie pięć lat. DolarToday pokazuje spadek jego kursu w tym okresie na 99,99 proc. Inflacja w Wenezueli szacowana jest na 6147 proc. rocznie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Wenezuelski boliwar jeszcze mniej wart niż sądzono