Włochy: po pół roku skuteczność szczepionki spada z 95 do 82 procent

  • PAP
opublikowano: 20-11-2021, 17:21

Po pół roku od pełnego zaszczepienia przeciw Covid-19 skuteczność szczepionki w zapobieganiu zakażenia spada z 95 do 82 procent - podał włoski Instytut Służby Zdrowia w raporcie. Odnotował też wysoki odsetek hospitalizacji i zgonów wśród osób niezaszczepionych.

fot. Istock

W opublikowanym w sobotę raporcie podkreślono, że po upływie ponad sześciu miesięcy spadek skuteczności szczepionki dotyczy wszystkich grup wiekowych.

Ponadto w sprawozdaniu z monitoringu epidemii krajowy Instytut ogłosił, że w ciągu ostatniego miesiąca połowa hospitalizowanych, 64 procent pacjentów na intensywnej terapii i 45 procent zmarłych na Covid-19 to osoby, które nie otrzymały ani jednej dawki szczepionki.

Jak podano, w okresie od początku października do pierwszego tygodnia listopada stwierdzonych zostało ponad 50 tysięcy zakażeń wśród niezaszczepionych, czyli 40 procent wszystkich przypadków. Zaszczepieni dwiema dawkami w ostatnich sześciu miesiącach stanowili 47 procent osób z pozytywnym wynikiem testu.

3 procent zakażonych to osoby, które nie zostały w pełni zaszczepione, a około 9 procent to te, które przyjęły preparat więcej niż pół roku temu.

Było też 537 przypadków zakażeń wśród tych, których zaszczepiono trzecią dawką.

Po dwóch dawkach szczepionki jest ponad 84 procent ludności Włoch w wieku powyżej 12 lat.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane